حقابه بختگان بعد از رهاسازی به تالاب رسید تا شاید امیدی برای احیای آن باقی بماند، حقابه ۴۰ میلیون متر مکعبی که سطح محدودی از بختگان را شامل می‌شود.
کد خبر: ۸۰۴۴۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۸ 09 December 2019

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: حمید ظهرابی مدیرکل محیط زیست فارس در مراسم جشن رهاسازی حقابه تالاب بختگان گفت: حقابه ۴۰ میلیون مترمکعبی تالاب، بخش کوچکی ازحقابه بختگان محسوب می‌شود و رقم آب مورد نیاز محیط زیستی تالاب‌های بختگان و طشک۳۰۰ ملیون مترمکعب درسال‌های کم آبی وبیش از ۶۰۰ ملیون مترمکعب درسال‌های پرآبی برآورد شده است وبامدیریت مصرف آب دربخش‌های مختلف، تلاش می‌شود این تالاب هابتوانند کارکرد‌های اکولوژی خودرا به خوبی ایفا کنند.

حمید ظهرابی بیان کرد: تالاب‌های طشک وبختگان دومین تالاب بزرگ کشوروازمهمترین تالاب‌های کشورمحسوب می‌شوند که بین چند شهرستان خرامه، استهبان، نیریز و بخشی از ارسنجان واقع و در کنوانسیون رامسر نیز ثبت شده اند، ولی متاسفانه به علت‌های ناپایداری توسعه دربالا دست حوزه آبخیز وهمچنین تغییراقلیم دچارکم آبی شده اند و شرایطی به وجود آمده که این تالاب ها، نتوانسته اند چندین سال ازحقابه خود برخوردارشوند.

او درخصوص لزوم احیای این تالاب‌ها اظهارداشت: این تالاب‌ها زمانی وظیفه تامین رطوبت زمین‌های کشاورزی وهمچنین ایجاد تعادل بین آب‌های زیرزمینی وسطحی رابرعهده داشتند، ولی طی سال‌های اخیرکارکرد این تالاب‌ها مختل وما شاهد شورشدن آب ها، افت آب‌های زیرزمینی، پیشروی شوری زمین‌های کشاورزی بوده ایم وحتی انجیرستان‌هایی که سالیان سال به صورت دیم شکل گرفته بود، نیز دچاربحران شده اند.

ظهرابی درادامه گفت: حیات این تالاب ها، تاثیرات مثبتی در معیشت مردم ازنظر تفریحی وگردشگری داشته است که امروزه با کم شدن آب این تالاب ها، این ارزش‌ها نیز دچارآسیب شده اند و با توجه به اینکه حفظ تنوع زیستی به عنوان یکی از اساسی‌ترین مولفه‌های پایداری هراکوسیستم محسوب می‌شود، قدم به قدم وبا کمک مردم وبخش‌های دولتی باید به طرف احیا این تالاب‌ها پیش رویم.

مدیرکل محیط زیست استان فارس درادامه گفت: امسال برای اولین بار، با پیگیری‌های صورت گرفته تامین بخشی ازحقابه تالاب تحقق پیدا کرد که نقطه مثبت آن مشارکت و همراهی مردم وکشاورزان در حفاظت از این حقابه بود.

ظهرابی درخصوص فواید آبگیری و نقش آن در اکوسیسم محیط گفت: قطعا وقتی حقابه رهاسازی شود، ازبالا دست شروع به تقویت وتغذیه آب خوان‌ها، احیا منابع آب‌های زیرزمینی و احیا مجدد اکوسیستم‌های طبیعی تا پایین دست، می‌شود وشرایط اقامت پرندگان و حیات وحش را فراهم وهمچنین مانع ایجاد ریزگرد وغبارمیشود وازتبدیل پهنه تالاب‌ها به منشا گرد و غبارجلوگیری و شرایطی ایجاد می‌کند که با افزایش رطوبت، زمین‌های کشاورزی درمنطقه رونق پیدا کنند.

ظهرابی درخصوص همکاری وزارت نیروبا محیط زیست گفت: در چندسال اخیروزارت نیرو تغییر رویکرد داشته و به مسائل محیط زیستی بیشترتوجه دارد وهمراه محیط زیست، حقابه‌هایی برای تالاب‌ها درنظرمی گیرد وازنظرقانونی نیزتعیین میزان آب مورد نیازمحیط زیستی، توسط سازمان حفاطت محیط زیست انجام میگیرد و وزارت نیرومکلف است این حقابه را تامین کند.

مدیر کل حفاظت زیست فارس در خصوص تنوع زیستی این تالاب‌ها گفت: اکوسیستم‌های خشکی این تالاب، از ذخایر ژنتیکی کشورمحسوب می‌شوند و درحد فاصل بین دوتالاب، جمعیت قابل ملاحظه ایی ازپستانداران که شامل قوچ، میش، کل، بز، انواع گربه سانان از جمله پلنگ، پرندگان شکاری وهمچنین ۲۰۰ گونه آبزی و کنارآبزی است، مشاهده می‌شود که امیدواریم با این حق آبه پرندگان دوباره ازاین اکوسیستم استفاده و به زیستگاه خود برگردند.

مدیرکل محیط زیست استان فارس درخصوص برنامه و طرح‌های دردست اجرای محیط زیست استان فارس اظهار داشت: موضوع احیا تالاب ها، از موضوعات مهم اداره کل حفاظت از محیط زیست است و دراین زمینه سال گذشته قانون حفاظت واحیا تالاب‌ها تصویب و ازسال جاری نیز ستاد احیا تالاب‌ها و به ریاست معاون اول ریس جمهورفعال شده است.

ظهرابی درخصوص احیا تالاب‌های استان فارس گفت: در خصوص احیا تالاب‌های مهم استان که شامل تالاب‌های طشک، بختگان، ارژن، پریشان، کافتر، مهارلو و هفت برم میشود، برنامه ریزی‌های پنج، ده وبیست ساله انجام گرفته و نتایج نهایی آن به زودی وبا همکاری دانشگاه شیراز منتشرمی شود.

ظهرابی در مورد بحث گردشگری تالاب‌ها اضافه کرد: یکی ازبرنامه‌های مدیریت زیست بومی، توجه به ظرفیت‌های طبیعت گردی و گردشگری تالاب‌های استان است و طبیعتا باهمکاری سازمان میراث فرهنگی وگردشگری فعالیت‌های مرتبط با بوم گردی و طبیعت گردی تالاب‌ها به عنوان یکی ازمعیشت‌های جایگزین و با هدف کاهش فشار بر منابع آب در دستور کار قرارگرفته وتلاش‌ها براین است که با ترویج فعالیت‌هایی که اثر کمتری بر کاهش منابع آب دارند، موضوع احیا را دنبال کنیم.

درادامه فرهاد جهانخواه فرماندار خرامه افزود: درخصوص حقابه تالاب‌های طشک و بختگان وبا پیگیری‌ها و همکاری سازمان محیط زیست استان، بعد از سال‌ها که ازآبگیری این تالاب‌ها می‌گذشت، ماموفق به دریافت حقابه تالاب بختگان به میزان ۴۰ملیون هکتارشدیم و درادامه پیگیری‌ها با حقابه ۲۰ ملیون مترمکعب آب دربخش کشاورزی نیزموافقت شد.

جهانخواه درخصوص آماده سازی بستر رودخانه برای دریافت این حقابه گفت: بستر روخانه به علت پوشیده بودن ازدرختان گز، نیازبه پاکسازی داشت که برای تامین اعتبارات این پاکسازی، اعتباری بالغ بردوملیارد تومان درنظر گرفته شد که نزدیک به یک میلیارد تومان ازاین اعتبار، ازمحل سازمان مدیریت وبرنامه ریزی ویک ملیارد تومان ازاین اعتبارات ازمدیریت محیط زیست استان تامین اعتبار شد وعملیات لایروبی به طول ۱۱ کیلومتر و درمسیر روخانه انجام گرفت.

برچسب ها: رهاسازی ، حقابه ، بختگان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار