رحیمی با بیان اینکه بیش از ۱۳۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت در مرودشت وجود دارد، گفت: این شهرستان با تولید سالانه بیش از ۲۵۰ هزار تن گندم، قطب تولید این محصول در استان و کشور محسوب می شود.
کد خبر: ۸۳۶۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۸ فروردين ۱۳۹۹ - ۱۷:۵۸ 06 April 2020

تابناک فارس به نقل از شبستان: «عزیز رحیمی» گفت: با مساعد شدن شرایط آب و هوایی دما و رطوبت مناسب ناشی از بارندگی های مداوم، شرایط برای ظهور و شیوع بیماری های برگی گندم فراهم شده است و استفاده از قارچ کش ها به منظور کنترل بیماری های برگی خصوصا سپتوریوز و زنگ به صورت تلفیقی با کودهای ریز مغذی در دستور کار قرار گرفته است.

 

به گفته مدیر جهاد کشاورزی مرودشت، مصرف عناصر غذایی در دوره رشد گندم در زمان ساقه دهی علاوه بر جبران تاخیر در رشد محصول مقاومت گیاه در برابر تنش های محیطی را نیز افزایش می دهد.

 

وی با اشاره به اینکه تغذیه باید زمانی انجام شود که نوع و میزان کمبود مشخص باشد بر نقش آزمون خاک و گیاه قبل از تغذیه تاکید کرد، گفت: همزمان با آغاز ساقه دهی در مزارع گندم، محلول پاشی کودهای ریز مغذی به صورت تلفیقی با قارچ کش ها در مزارع شهرستان مرودشت آغاز شد.

 

این مقام مسئول، برگزاری کلاس های آموزشی - ترویجی ویژه بهره برداران در فضای مجازی و تهیه پوستر و بنر در خصوص استفاده تلفیقی ریز مغذی ها و قارچ کش ها را از اهداف مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان به منظور کنترل بیماری های برگی و افزایش عملکرد در سال «جهش تولید» عنوان کرد.

 

وی در خصوص تاثیر محلول پاشی افزود: بر اساس نتایج حاصله، محلول پاشی در افزایش وزن هزاردانه، درصد پروتئين دانه، طول سنبله، تعداد سنبله، افزايش عملكرد و نهایتا در بهبود كيفيت آرد موثر است.

 

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان مرودشت با بیان اینکه بیش از ۱۳۰ هزار هکتار اراضی قابل کشت در مرودشت وجود دارد، یادآور شد: این شهرستان با تولید سالانه بیش از ۲۵۰ هزار تن گندم، قطب تولید این محصول در استان و کشور محسوب می شود.

برچسب ها: مرودشت ، تولید گندم ، فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار