مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی ریز گفت: پیش بینی‌ها و تدابیر لازم برای مقابله با هجوم احتمالی ملخ‌ها صورت گرفته است.
کد خبر: ۸۵۳۰۷۰
تاریخ انتشار: ۰۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۱۰ 21 May 2020

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران:مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی ریز گفت: از۳ اسفندماه پارسال شاهد هجوم وسیع دستجات ملخ به کشور و استان هستیم و تاکنون بیش از ۳۵ ریزش ملخ بالدار در استان اتفاق افتاده است که در حال حاضر ملیون‌ها ملخ گرسنه در منطقه فورگ داراب بیتوته کرده اند ودر صورت تغییر مسیر به سمت نی ریز، یک ساعته به این شهرستان خواهند رسید.

علیرضا بصیری افزود: شهرستان‌های جنوبی و غربی استان بی وقفه درگیر ردیابی و مبارزه با این آفت خطرناک هستند و با وجود همزمانی آن با شیوع بیماری کرونا، فعالیت‌های مهم سازمان (مبارزه با سن غلات، بیماری‌های گیاهی، برداشت گندم و کلزا و …) فرا رسیدن ماه مبارک رمضان و افزایش گرمای هوا در مناطق جنوبی استان، عملیات پایش و کنترل ملخ بصورت شبانه روزی و اکثرا در مناطق صعب العبور کوهستانی در حال انجام است.

او ادامه داد: تاکنون عملیات ردیابی در ۱۸ شهرستان و در سطح بیش از ۴۰۰ هزار هکتار و مبارزه در ۱۰ شهرستان و در سطحی بیش از ۱۹ هزار هکتار انجام شده است.

بصیری تصریح کرد: همزمان با بالدار و بالغ شدن پوره‌های ملخ و ورود دستجات جدید از استان‌های همجوار به فارس و ظهور دستجات جدید داخلی، هجوم به مزارع و باغ‌ها تشدید و موجب افزایش سطوح و نقاط آلوده شده است.

او بیان کرد: با توجه به پیش بینی‌های سازمان حفظ نباتات کشور، بررسی نقشه‌های ارسالی فائو و شواهد موجود، احتمالا در روز‌های آینده هجوم ملخ از مرز‌های جنوبی کشور موجب افزایش شدید جمعیت آفت در کشور و استان خواهد شد که به منظور مبارزه با این حجم از آفت، نیازمند تشکیل و راه اندازی گروه‌های بیشتر ردیابی و سمپاشی خواهیم بود.

بصیری تاکید کرد: ضروری است پایش ملخ متناسب با دستورالعمل‌های حفظ نباتات و در مناطقی که احتمال ریزش ملخ وجود دارد به قوت انجام و گزارشات مربوط که نمایانگر عملکرد سازمان جهادکشاورزی فارس در فائو است تهیه و ارسال شود.

مدیر جهادکشاورزی شهرستان نی ریز با اشاره به اینکه مبارزه با ملخ در شهرستان‌های آلوده باید با مشارکت حداکثری کشاورزان خصوصا درزمین‌های زراعی و باغی پیگیری شود ابراز کرد:. کماکان سازمان جهادکشاورزی فارس پیگیر سموم، امکانات، اعتبارات و … است.

برچسب ها: ملخ ، حمله ملخ ، مزارع ، نی ریز
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار