لطفی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه مردم به کجا مراجعه کنند که گرفتار سودجویان نشوند، گفت: 72 دفتر پیشخوان در فارس به منظور دریافت دفترچه‌های بیمه سلامت خدمت ارائه می‌دهد، که 20 مورد در شیراز وبقیه در شهرستان‌های استان است.
کد خبر: ۸۵۴۸۱۶
تاریخ انتشار: ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۳۱ 26 May 2020

تابناک فارس به نقل از تسنیم:فرهاد لطفی عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بیمه شده‌ها مواظب باشند افرادی در قالب شرکت‌هایی از عنوان بیمه سلامت سوء استفاده می‌کنند و ادعای ارائه خدمات به شهروندان را دارند، این شرکت‌ها تنها به دنبال سودجویی هستند در حالیکه هیچ گونه خدمات ارائه نخواهند داد.

وی از شهروندان خواست که به منظور گرفتن خدمات از طریق بیمه سلامت فقط به دفترچه‌هایی که از دفاتر پیشخوان ما می‌گیرند اعتماد کنند.

لطفی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه مردم به کجا مراجعه کنند که گرفتار سودجویان نشوند، گفت: 72 دفتر پیشخوان در فارس به منظور دریافت دفترچه‌های بیمه سلامت خدمت ارائه می‌دهد، که 20 مورد در شیراز وبقیه در شهرستان‌های استان است.

وی عنوان کرد: مردم برای مشاهده آدرس این دفاتر می‌توانند به سایت مراجعه و اماکن غیر این‌ها که از آرم و نام بیمه سلامت سوءاستفاده می‌کنند و کارت بیمه می‌دهند خلاف قانون عمل می‌نمایند و چیزی با این عنوان نداریم.

لطفی همچنین مبنی بر وضعیت قرارداد‌های لغو شده برخی بیمارستان‌های خصوصی با بیمه سلامت فارس، نیز گفت: در این باره هنوز مشکل حل نشده، اما مذاکرات ادامه دارد، بطور کلی به دلیل محدود بودن بودجه‌های بیمه سلامت استان از بیمارستان‌های خصوصی می‌خواهیم که عمل‌ها و خدمات غیر ضروری را در لیست انتظار قرار داده و موارد ضروری‌تر را زودتر انجام دهند تا بودجه ماهانه‌ای که بیمه سلامت به هر بیمارستان اختصاص می‌دهد جوابگو باشد که برخی مراکز درمانی زیر بار این مسئله نمی‌روند.

مدیر‌کل بیمه سلامت فارس تصریح کرد: بسیاری ازخدمات درخواستی غیر ضروری است و در این باره مثلا استفاده بی رویه از سیتی اسکن و ام آر آی کاملا ملموس است، بیش از 80 درصد نتایج ام آر آی‌ها در فارس نرمال است و مهمترین دلیل انجام این تصویربرداری‌های غیرضروروی اصرار مردم است و همین فشار بسیار بیمار سبب می‌شود پزشک کلافه شود و تجویز‌های غیر‌ضروری را بنویسد.

وی افزود: اگر چه سال‌های اخیر با ارائه پروتکل و راهنما‌های بالینی وضعیت بهتری نسبت به قبل در این باره داریم، اما هنوز با ایده آل فاصله بسیاری داریم و درصورت فرهنگ سازی وگذاشتن ضوابط در این باره بودجه‌های ما هم به سمت موارد ضروری سوق داده خواهد شد.

 

مدیر‌کل بیمه سلامت استان فارس گفت: در حال حاضر حدود 2 میلیون و 800 هزار نفر در فارس بیمه سلامت هستند و دفترچه‌هایی که اعتبار نداشته به دلیل شیوع کرونا بدون تمدید تا پایان خرداد جاری قابل استفاده است و پس از آن هم بطور کلی با تمهیدات صورت گرفته، دارندگان دفترچه بیمه سلامت نیاز نیست تمدید اعتبار کنند و هنگام مراجعه به داروخانه ویا دیگر مراکزخدمت دهندگان باید کد ملی بیمار را وارد سامانه کنند تا از اعتبار دفترچه اطمینان و در این باره استحقاق سنجی توسط همکاران ما صورت می‌گیرد.

وی یادآور شد: درباره افرادی که بطور رایگان از بیمه سلامت استفاده می‌کردند هم بررسی قرارگرفتن در دهک‌های مختلف جامعه به منظور کمک به نیازمندان و پرداخت حق بیمه توسط افراد بر اساس توان مالی شان بطور جدی در دستور کار است ودیگر فقط افراد نیازمند از بیمه رایگان برخوردار خواهند شد.

لطفی گفت: در حال حاضر 40 هزار نفر در فارس بیش از یک دفترچه بیمه دارند و درصد قابل توجهی کاملا آگاهانه صاحب چند دفترچه بیمه هستند و بر حسب نوع خدمت هر دفعه از یکی استفاده می‌کنند و این قضیه علاوه بر هدر رفت بودجه‌ها وضایع کردن حق دیگران، آمار و ارقام‌ها برای برنامه ریزی در حوزه درمانی و بیمه‌ای را نیز دچار مشکلات وابهاماتی می‌کند.

مدیر‌کل بیمه سلامت در ادامه با اشاره به اهمیت اجرای برنامه نسخه نویسی الکترونیکی آن را نیز جزو اولویت‌های بیمه سلامت در فارس دانست، که البته معتقد است زیر ساخت‌ها همچنان فراهم نیست.

لطفی افزود: یکی از پروژ‌های مهم ما تبادل الکترونیکی اسناد با بیمارستان‌ها در استان است که در حال حاضر این قضیه درباره مراکز دولتی استان انجام شده وتا پایان امسال هم قرار است بیمارستان‌های خصوصی به این جمع بپیوندند.

وی همچنین درباره خبر مربوط به اختیاری شدن پزشک خانواده گفت: اگر‌چه بودن پزشکان خانواده در این برنامه و هم بیماران در فارس دیگر اجباری نیست، اما هنوز معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بازخورد و یا گزارشی درباره خروج پزشکی از خانواده به بیمه سلامت نداده و به نظر هم نمی‌رسد بیمار ویا پزشکان بسیاری قصد این کار راداشته باشند.

مدیر کل بیمه سلامت گفت: بیمه سلامت فارس ماهانه بیش از 6 میلیارد تومان به پزشکان خانواده استان پرداخت می‌کند واگر این مبالغ از سوی بیمه در قالب برنامه پزشک خانواده پرداخت نمی‌شد، باید از جیب مردم می‌رفت و برخی دارو‌ها هم رایگان ارائه می‌شد و چه دلیلی دارد بیمار از این برنامه خارج شود؛ در این زمینه ماهانه بیش از 4 میلیارد و 300 میلیون تومان هم بیمه سلامت استان بابت دارو ها‌ی رایگان پرداخت کرده است.

لطفی همچنین درباره وضعیت پرداخت‌ها به پزشکان، داروخانه‌ها، دیگر مراکز خدمت دهنده و مردم، گفت: تمامی پرداخت‌های مربوط به سال قبل از سوی بیمه سلامت فارس به داروخانه‌های استان صورت گرفته است؛ بیمارستان‌های دولتی ودانشگاهی استان نیز تا آبانماه تسویه شده است.

وی ادامه داد: درباره پزشکان خانواده شهری نیز تمامی حساب‌های سال گذشته بیمه سلامت استان به جز 20 درصد سه ماهه آخر سال گذشته که فردا پرداخت می‌شود، تسویه شده است.

مدیر کل بیمه سلامت درباره پرداخت‌ها به مردم با توجه به لغو قرارداد با بیمارستان‌های خصوصی شیراز، هم یادآور شد: طبق اسنادی که مردم آورده اند سهم بیمه سلامت از این خدمات که از بیمارستان‌های خصوصی دریافت کرده اند تا پایان آذرماه به مردم پرداخت شده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار