مسئول اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کازرون گفت: با توجه به اینکه وضعیت این شهرستان به لحاظ ابتلای به بیماری کرونا سفید اعلام شده و همچنین بر اساس دستورالعمل مقام‌های ارشد، اماکن تاریخی و گردشگری این منطقه از نو بازگشایی شد.
کد خبر: ۸۵۶۴۴۳
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۰ 31 May 2020

تابناک فارس به نقل از ایرنا:محمد جواد کوکار اظهار داشت: مجموعه تاریخی بیشاپور، نقوش برجسته تنگ چوگان از جمله اماکن تاریخی و گردشگری شهرستان کازرون است که به دلیل شیوع بیماری کرونا از اسفندماه ۹۸ تعطیل شد.
وی افزود:که این اماکن تاریخی و گردشگری در این شهرستان بازگشایی شده، تمهیدات لازم نیز برای حضور گردشگران در این مکان‌ها در نظر گرفته شده است.
جوکار ادامه داد: گردشگران نیز برای حفظ سلامت خود و دیگران باید در بازدید از این اماکن از دست زدن به سطوح و نقاطی که امکان انتقال ویروس کرونا وجود دارد، جدا پرهیز کنند.

او بیان کرد: شهرستان کازرون با ثبت بیش از ۲۵۰ یادمان تاریخی و گردشگری در فهرست آثار ملی کشورمان و همچنین جهان، جایگاه ویژه ای در ایران دارد و آثار تاریخی همچون مجموعه تاریخی بیشاپور متعلق به دوره ساسانیان، نقوش برجسته تنگ چوگان و غارشاپور از جمله یادمان‌های تاریخی است که همه ساله گرشگران بسیاری از داخل و خارج کشور از آنها دیدن می‌کنند.

یکی از کارشناسان اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستیشهرستان کازرون هم گفت: موزه مجموعه تاریخی بیشابور این شهرستان از مکان‌هایی است که مورد توجه گردشگران است.
محمد خلیل محمودی بیان داشت: در این موزه تاریخی، تمام اشیایی که در کاووش‌های گذشته در مجموعه جهانی بیشاپور کشف شده و از قدمت بالایی برخورداراست، نگهداری می‌شود.

بسیاری از یادمان‌های تاریخی که در شهرستان کازرون وجود دارد متعلق به سلسله ساسانیان است که آخرین حکومت پادشاهی ایران قبل از ظهور اسلام است که از سال ۲۲۴ تا ۶۵۱ میلادی به مدت ۴۲۷ سال بر ایران حکومت کردند.
یکی از آثار مهم برجا مانده از دوره ساسانیان در این شهرستان، شهر بیشابور است که پیشینه آن به یک هزار و ۷۰۰ سال قبل باز می‌گردد.
همچنین مجموعه تاریخی بیشاپور با ۱۵۰ هکتار وسعت از دیگر آثار متعلق به عصر ساسانیان است. در غاری که با همین نام در این مجموعه واقع شده، تندیس شاپور اول دومین پادشاه سلسله ساسانیان تعبیه شده که یکی از شاهکارهای هنری عهد ساسانی و تنها مجسمه سنگی است که از آثار این دوره به یادگار مانده است.

غار شاپور در کوهی مشرف به منطقه تنگ چوگان، در فاصله ۲۸۰۰ متری از روستای تنگ چوگان علیا و در ارتفاع ۸۰۰ متری زمین قرار گرفته است.

شهرستان کازرون در فاصله ۱۲۰ کیلومتری غرب شیراز قرار دارد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار