استان فارس به قطب تولید مرکبات در کشور شهرت دارد و این استان ۵۵ درصد تولید لیموترش کشور را به خود اختصاص داده است.
کد خبر: ۸۶۵۵۲۹
تاریخ انتشار: ۰۲ تير ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰ 22 June 2020

تابناک فارس به نقل از تسنیم: لیمو ترش به‌عنوان طلای سبز یکی از مرکبات پرخاصیت است و این میوه دارای املاح و ترکیبات زیادی مانند اسیدسیتریک، کلسیم، منیزیم، ویتامین C است که ایمنی بدن را تقویت و با عفونت‌ها مقابله می‌کند.

همچنین آب‌لیمو تاثیر قوی قلیایی روی بدن دارد و عامل طبیعی در برابر اسید اضافه بدن است، این اسید اضافه موجود در بدن، نقشی مهم در درمان دردهای روماتیسم دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد لیمو تاثیر آرامبخش دارد و خستگی مفرط، سرگیجه، اضطراب، تنش و دستپاچگی را از بین می‌برد و استنشاق روغن لیمو، هوشیاری و قدرت تمرکز فرد را افزایش می‌دهد.

لیموترش یکی از گونه‌های مرکبات مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. لیموی پرشین لایم، لیموی لیسبون و لیموی خارگل از عمده ارقام و گونه های لیموترش در استان فارس است.

 

میزان تولید کشوری محصول لیموترش از کل سطح 141 هزار هکتاری باغات به میزان 628 هزار تن محصول لیمو ترش است و در این بین استان فارس در زمینه تولید لیموترش شامل لایم لمون‌ها (مکزیکن لایم یا لیموی آب، پرسین لایم،لیمو لیسبون یا خارگی و‌...‌) با سطح 14 هزار و 800 هکتار و متوسط تولید سالانه 340 هزار تن جایگاه نخست تولید را در کشور به خود اختصاص داده است.

همه ساله برداشت محصول لیموترش از اوایل تیرماه آغاز می‌شود و تا اواسط مهرماه ادامه دارد. از جمع تولید محصول لیموترش 180 هزار تومان لیموترش و 150 هزار تن لیموی لیسبون و مابقی تولید برابر 10 هزار تومان به سایر ارقام لیمو در استان تعلق دارد و مطابق آمار 36 درصد سطح باغات لیموترش و 55 درصد از تولید لیموترش کشور به استان فارس تعلق دارد.

پیش‌بینی برداشت 345 هزار تن لیمو در فارس

مجید پاکاری، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به آغاز فصل برداشت لیموی نوبرانه در استان، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال از باغات لیمو ترش استان معادل 345 هزار تن از این محصول برداشت شود.

وی افزود: استان فارس در بین استان‌های پیشرو در تولید محصول لیمو ترش است و سپس استان‌های هرمزگان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر و جنوب کرمان رتبه‌های بعدی تولید را به خود اختصاص دادند.

پاکاری ادامه داد: عمده تولید لیموترش استان فارس به ترتیب به شهرستان‌های جهرم، قیروکارزین، داراب، لارستان، کازرون و فراشبند اختصاص یافته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر تعداد 8 کارخانه واحد بزرگ آبلیموگیری با ظرفیت 30 هزار تن در استان فارس فعال که ضمن اشتغال‌زایی کمک شایانی به تداوم و پایداری تولید این محصول شده است.

محصول لیموترش به عنوان یک میوه معجزه آسا محسوب می‌شود و خواص درمانی این میوه به منظور دفع سموم بدن، باعث سلامت پوست می شود. لیموترش برای مصرف تازه‌خوری، صادرات و آبگیری به نقاط مختلف فارس، کشور و بعضی کشورهای منطقه خلیج فارس صادر می‌شود. همچنین آغاز فصل برداشت لیمو زمینهٔ اشتغال فصلی بیش از صدها نفر نیروی انسانی را فراهم می‌کند.

 

برچسب ها: برداشت ، لیمو ترش ، فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار