رئیس اداره امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی قیروکارزین، با اشاره به اخذ مجوز‌های لازم از مدیریت جهاد کشاورزی به منظور انجام هر گونه تغییر در اراضی زراعی و باغی تحت تملک از سوی کشاورز یا باغدار گفت: بر اساس ماده ۱۰ و ماده ۳ قانون موصوف متخلفان محکوم به قلع و قمع مستحدثات ساخته شده و بازگرداندن زمین به وضع اولیه هستند.
کد خبر: ۸۷۶۰۳۵
تاریخ انتشار: ۲۶ تير ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۵ 16 July 2020

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: محمد حیدری رئیس اداره امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با اشاره به اینکه جهل و بی اطلاعی از قوانین رافع مسئولیت از افراد نیست، بیان کرد: از ابتدای امسال تا کنون ۱۵ مورد تغییر کاربری غیر مجاز در قیروکارزین شناسایی و منجر به توقف عملیات شد.

او، تصریح کرد: متخلفان با دهگردشی‌های اکیب حفظ کاربری اراضی و اداره امور اراضی شهرستان قیرو کارزین با گزارش‌های مردمی شناسایی شدند که تمامی آن‌ها در مراحل اولیه تخلف بوده اند که از ادامه تخریب اراضی به سرعت جلوگیری به عمل آمد.

رئیس اداره امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین ادامه داد: خاک برداری، دیوار و فنس کشی و تجاوز به جاده‌های بین مزارع یا کانال‌های آبیاری از مهم‌ترین تخلفات شناسایی شده در این مدت است.

او، با بیان اینکه نظارت و کنترل بر اراضی زراعی و باغی شهرستان قیرو کارزین تعطیل بردار نسیت و در تمام ایام و ساعات به صورت مستمر انجام می‌شود، افزود: افراد سود جو با ذهنیتی اشتباه در ایام تعطیل یا شبانه دست به اقدام غیر قانونی زده اند که با برخورد قاطع اکیپ‌های نظارتی مواجه شده اند.

حیدری با تاکید بر اینکه حفاظت از زمین‌های کشاورزی یک مسئولیت اجتماعی برای تک تک افراد است، اضافه کرد: تغییر کاربری اراضی زراعی و باغی یعنی مرگ تدریجی کشاورزی از این رو قانون گذار در ماده ۱۰ قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها هر گونه برداشت شن، ماسه، حصار و دیوارکشی و یا هر گونه ساخت و ساز که بدون مجوز از کمیسیون تبصره یک ماده یک و تبصره چهار ماده یک این قانون باشد را غیرمجاز اعلام کرده است.

بنا‌های غیر مجاز قلع و قمع می‌شود


او، با اشاره به اخذ مجوز‌های لازم از مدیریت جهاد کشاورزی به منظور انجام هر گونه تغییر در اراضی زراعی و باغی تحت تملک از سوی کشاورز یا باغدار گفت: بر اساس ماده ۱۰ و ماده ۳ قانون موصوف متخلفان محکوم به قلع و قمع مستحدثات ساخته شده و بازگرداندن زمین به وضع اولیه هستند.

حیدری بیان کرد: محکومیت به پرداخت جزای نقدی تا سه برابر بهای اراضی مورد تعرض و تخریب از مواردی است که قانون گذار آن را در متن قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها لحاظ و قضات دستگاه قضایی به منظور تادیب تعدی گران به زمین آن زا اعمال می‌کنند.

رئیس اداره امور اراضی مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان قیروکارزین با بیان اینکه تغییر کاربری غیر مجاز اراضی کشاورزی منجر به کاهش تولید، کاهش درآمد، مهاجرت، تهدید امنیت غذایی و فقر غذایی نسل‌های آینده می‌شود، تصریح کرد: با تغییر کاربری غیر مجاز در هر هکتار زمین کشاورزی تامین غذای ۲۰ نفر از بین می‌رود.

او، با تقدیر از بهره برداران بخش کشاورزی به دلیل توجه و رعایت قوانین حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها، از عموم شهروندان درخواست کرد در صورت مشاهده هر گونه اقدام مشکوک در خصوص زمین‌های کشاورزی یا باغ‌ها مراتب را به تلفن گویای سامانه ۱۳۱ اطلاع دهند.

حیدری ادامه داد: در هر زمینی می‌توان ساخت و ساز کرد، اما در هر زمینی نمی‌توان کشاورزی کرد.

شهرستان قیروکارزین در فاصله ۱۶۹ کیلومتری جنوب غربی شیراز واقع شده است.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار