چاقی و اضافه وزن یکی از مهمترین عوامل خطر دیابت است
کد خبر: ۸۷۶۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۹ - ۱۴:۵۴ 18 July 2020

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما:چاقی و اضافه وزن یکی از مهمترین عوامل خطر دیابت است.

یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهد ساعت خوابیدن و زمان بلند شدن و صبحانه خوردن نقش مهمی در چاقی و توده بدنی دارد و بیمارانی که شب دیر به رختخواب می‌روند، صبح دیر بلند می‌شوند و دیر صبحانه می‌خورند، شاخص توده بدنی بالاتری دارند.

این مطالعه نشان می‌دهد دیر شدن زمان صرف وعده‌های غذایی با ساعت بیولوژیکی بدن ناسازگار است و منجر به اختلال در سوخت و ساز می‌شود. مطالعات قبلی نشان داد زمان وعده‌های غذایی و پایبندی به آن در بیماران دیابتی نقش مهمی در کنترل قند خون دارد. محققان به بیماران مبتلا به دیابت توصیه می‌کنند برای کاهش شاخص توده بدنی شب‌ها زود بخوابند و صبح زود صبحانه بخورند.

شاخص توده بدنی (BMI) مهمترین فاکتور در تعیین وزن نرمال، اضافه وزن و چاقی است. شاخص توده بدنی با تقسیم وزن (به کیلوگرم) بر توان دوم قد (به متر) به دست می‌آید. شاخص توده بدنی کمتر از ۱۸.۵، نشان دهنده کم وزنی غیر طبیعی است. اگر عدد بدست آمده بین ۱۸.۵ تا ۲۴.۹ باشد، یعنی وزن فرد طبیعی است.
دیابتی‌ها صبح زود صبحانه بخورند
عدد بزرگتر و مساوی ۲۵، نشان دهنده اضافه وزن است. عدد ۳۰ به بالا نشان دهنده چاقی است، که به ترتیب به چاقی درجه یک (بین ۳۰ تا ۳۴.۹)، چاقی درجه دو (بین ۳۵ تا ۳۹.۹) و چاقی درجه سه (۴۰ به بالا) تقسیم بندی می‌شود. آگاهی از شاخص توده بدنی برای هر فرد ضروری است.

برچسب ها: دیابت ، صبحانه ، توده بدنی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار