یک متخصص تغذیه گفت: کمبود خواب می‌تواند سبب بروز گرسنگی و افزایش اشتها شده و افراد را به صورت بالقوه به سمت چاقی سوق دهد.
کد خبر: ۸۷۷۴۱۸
تاریخ انتشار: ۲۹ تير ۱۳۹۹ - ۲۳:۰۹ 19 July 2020

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: سعید اوسطی، متخصص تغذیه در برنامه طبیب با تأکید بر اینکه برای لاغر شدن باید حساسیت‌ها و سَم بدنتان را بشناسید، اظهار کرد: هیچ چربی‌سوزی وجود ندارد و من به اِف‌دی‌اِی(یکی از نهادهای وابسته به وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده آمریکا) وبه کسانی که این نهاد را بُت می‌کنند، انتقاد دارم. قرار نیست به هر چیزی که این سازمان می‌گوید چَشم بگوئیم، چنانچه آن‌ها خیلی از مطالب را ساختگی درست می‌کنند.

لازم نیست مرتب برای لاغری تحت نظر باشید
او با اشاره به اینکه بدن ما هر چیزی که نتواند بسوزاند و به آب و دی اکسید کربن تبدیل کند داخل بافت چربی ذخیره می‌کند، ادامه داد: برخی می‌گویند ما همه چیز می‌خوریم اما ورزش می‌کنیم تا لاغر شویم، موضوع این است که اگر سم وارد بدن شود دیگر این اتفاق نمی‌افتد. خیلی‌ها اذعان می‌کنند که واقعا غذای زیادی نمی‌خورند اما چاق می‌شوند. برای مثال شخصی پایش را لنگ لنگ می‌کشیده اما بعد از گرفتن رژیم، خوب شده است.

او افزود: لازم نیست مرتب برای لاغری تحت نظر باشید. مثلا یکی از مطالبی که در کتاب‌های اصلی تغذیه در سطح دکترا عنوان می‌شود این است که بعد از غذا دو عدد آدامس بجوید! این مطالب نشان از این است که نویسندگان و توسعه دهنگان این مطالب دقیقا جایی دست می‌برند که نقطه ضعف مردم است و مردم را به سمت بیمار شدن می‌برند.

این متخصص تغذیه مطرح کرد: شخصی به دلیل اضافه وزن به من مراجعه کرد که زانوهایش باید عمل می‌شد. پس از عمل بهبود پیدا کرد، اما دلش برای نان و پنیر و چای شیرین و اضافه خوری‌هایش تنگ شده بود و دوباره سر رژیم خودش برگشت!. این یعنی برخی‌ها می‌خواهند راه کوتاه‌تر را انتخاب کنند؛ هر چند به ضررشان باشد.

او افزود: عوض کردن سبک غذا خوردن اعتماد به نفس می‌خواهد، ولی اگر راهی وجود داشته باشد که بدون قرص‌های آن‌چنانی لاغر شوید، چرا انجامش ندهید.

رژیم می‌گیریم که بدن سالم شود نه اینکه خودمان را آب کنیم!

او با اشاره به اینکه بدن ترموستات دارد،گفت: شخصی که لاغر است خیلی سخت چاق می‌شود و شخصی که چاق است، سخت لاغر می‌شود، چون بدن می‌خواهد شما را به شکل اول برگرداند. ما رژیم می‌گیریم که بدن سالم شود نه اینکه خودمان را آب کنیم. آن چیزی که باید آب شود چربی است و چربی هم سایز دارد و به این سادگی آب نمی‌شود. به افرادی که در طول روز گرسنه می‌شوند، توصیه می‌شود در طول روز چند عدد بادام، نخودچی و گردو با یک چای کمرنگ بخورند و هر وقت حس سیری بهشان دست داد از خوردن دست بکشند.


اوسطی تاکید کرد: هیچ یک از این قرص‌ها و کرم‌ها تأثیری در لاغری ندارند، اگر این طور بود که دیگر چاقی وجود نداشت. چیزی به نام "چربی‌سوز" وجود ندارد، این داستان‌ها از اوایل سال ۱۹۰۰ شروع شد. فروشندگان و سازندگان این دارو‌ها سطح انرژی دارو را بالا می‌برند که شخص متابولیسم بدنش به طور کاذب بالا رود که این نوع سوزاندن، عضله را آب می‌کند. یک سری قرص‌ها هم وجود دارند که روی مغز اثر گذاشته و اشتها را کم می‌کند.

این متخصص تغذیه در پایان یادآوری کرد: بدن مرتبا در حال تغییر است. ممکن است شما در یک سنی به چیزهایی که قبلا حساسیت نداشتید حساسیت پیدا کنید و آنها در بدن شما مثل سم عمل کنند. استرس و اضطراب منبع فساد در شرایط طبیعی بدن است و حرص خوردن، شب بیداری، بدخوابی بر روی چاقی تأثیر دارد. کمبود خواب می‌تواند سبب بروز گرسنگی و افزایش اشتها شده و افراد را به صورت بالقوه به سمت چاقی سوق دهد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار