مؤیدی با اشاره به اینکه در صورتی‌که حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکند بی شک در آینده ای نه چندان دور با بحران سو تغذیه مواجه خواهند شد.
کد خبر: ۸۸۰۵۶۳
تاریخ انتشار: ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۲۳ 27 July 2020

تابناک فارس به نقل از ایلنا: اگر کارگری در سال 97 می‌توانست با دو ماه حقوق خود یک سکه بهار آزادی بخرد، امروز باید 5 ماه از حقوق خود را برای خرید یک سکه کنار بگذارد. گرچه قدرت خرید کارگر برای خرید حداقل‌های مورد نیاز یک زندگی معمولی، بسیار کم است، اما امسال این توان خرید کمتر و بی رمق هم شده است؛ به گونه‌ای که عملاً امروز نه خرید خانه، که تامین بهای رهن و پرداخت هزینه اجاره و اقساط خودرو به آرزوی کارگران تبدیل شده است.

با بررسى قیمت محصولات و کالاهایى مانند خودرو، ارز،طلا و مسکن از سال 97 نسبت به سال جارى متوجه مى شویم که در خوش بینانه‌ترین حالت نرخ بیشتر محصولات بیش از 100 درصد افزایش یافته اما در نقطه مقابل افزایش حقوق کارگران و کارمندان متناسب با این گرانى ها همواره از نکاتى است که جاى تأمل دارد. امروز و در پی کاهش عجیب ارزش پول ملی، مردم نگران آب رفتن روزانه دارایى هاى ریالى شان و کاهش روزافزون توان خرید خود هستند.

بحران سو تغذیه در انتظار کارگران

آن طور که مؤیدی عضو شورای عالی کار می گوید: متاسفانه حقوق کارگران حتی نسبت به قیمت بنزین هم افزایش نداشته است.

مهرزاد مویدی  با اشاره به اینکه با ورود به هر مغازه ای به راحتی می‌توان افزایش قیمت کالاها و محصولات را نسبت به دو سال گذشته مشاهده کرد ، می افزاید: اگر حقوق کارگر در دو سال گذشته مطابق با نرخ محصولات لبنی افزایش یافته بود به مراتب این قشر با مشکلات کمتری مواجه بودند.

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه مشکلات کارمندان و افرادی که از دولت حقوق می گیرند به مراتب کمتر از قشر کارگران است بیان می کند: اگرچه دولت مبالغی را در قالب کمک هزینه به کارمندان اختصاص می‌دهد اما متاسفانه هیچ وقت تصمیمی برای رفاه جامعه کارگری اتخاذ نمی کند.

مؤیدی در ادامه با اشاره به اینکه بی‌شک زندگی جامعه کارگری تحت تاثیر گرانی‌ها بیمار شده است می‌افزاید: متاسفانه تورم موجود باعث شده که مشکلات کارگران روز به روز بیشتر شود.

عضو شورای عالی کار می افزاید: اگرچه حقوق کارگران در سال جاری حدود 21 درصد افزایش یافت اما این افزایش هیچ تناسبی با قیمت کالاهای موجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه در صورتی‌که حقوق کارگران متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا نکند بی شک در آینده ای نه چندان دور با بحران سو تغذیه مواجه خواهند شد.

با بررسى قیمت دلار در تیر ماه سال 97 نسبت به مدت مشابه سال جارى متوجه مى‌شویم که قیمت دلار از حدود 8500 تومان در سال 97 به بیش از 21 هزار تومان در تیر ماه سال جارى رسید.

قیمت هر گرم طلا هم که در اوایل مرداد ماه سال 97 حدود 305 هزار تومان در اوایل مرداد ماه سال 99 بود به حدود 980 هزار تومان رسیده و به گفته مستغنی رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر شیراز قیمت طلا نسبت به اوایل سال 96 حدود 10 برابر گران تر شده است.

افزایش بیش از 100 درصدى قیمت خودرو

بررسى‌ها از بازار خودرو نشان مى‌دهد که قیمت تمامى خودروهاى وارداتى به صورت چشمگیرى نسبت به آغاز سال 97 افزایش یافته و هیچ کنترلى نیز بر روى قیمت ها وجود ندارد.

مقایسه قیمت خودروهاى داخلى از تیرماه سال 97 نسبت به تیرماه سال 99 نشان از افزایش بیش از 100 درصد قیمت در تمامى مدل‌های تولیدى دارد. به عنوان مثال خودروهایى مانند پراید، پارس و پژو 206 تیپ 2 که قیمت‌هایشان در تیرماه سال 97 به ترتیب 25،48 و42 میلیون تومان بود در حال حاضر و طى حدودا دو سال با بیش 100 درصد افزایش به 90، 150، حدود 170 میلیون تومان رسیده است.

به‌گفته باقرى رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و نمایندگى هاى فروش و خدمات پس از فروش اتومبیل شیراز قیمت خودروهاى داخلى در تیر ماه سال جارى نسبت به مدت مشابه سال هاى گذشته و سال 97 حدود 100 درصد گران‌تر شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و نمایندگى هاى فروش و خدمات پس از فروش اتومبیل شیراز با بیان اینکه قیمت خودرو مجددا افزایش یافته است مى گوید: در حال حاضر بازار خودرو در حالت رکود به سر مى برد اما نباید فراموش کرد که قیمت خودرو در یک ماه گذشته حدود 15 الى 20 درصد مجددا گران تر شده است.

هدایت الله باقرى در گفت و گو با ایلنا مى افزاید: قیمت خودرو 206 که در یک ماه گذشته حدود 120 میلیون تومان بود در حال حاضر به حدود 150 میلیون تومان رسیده است و دیگر خودروها هم مانند پژو پارس که 130 میلیون تومان بود در حال حاضر به 170 میلیون تومان رسیده است؛ این در حالى است که قیمت خودروهاى خارجى در این بازه زمانى حدود 150 درصد گران تر شده است.

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و نمایندگى هاى فروش و خدمات پس از فروش اتومبیل شیراز مى افزاید: در حال حاضر افرادى هستند که در دو سال گذشته خودرو کوییک را با 60 میلیون تومان ثبت نام کرده اند اما در حال حاضر قیمت این خودرو 20 میلیون تومان افزایش یافته است که این مهم باعث شده این افراد در تامین این مبلغ با مشکل مواجه شوند.

افزایش 250 درصدى قیمت خانه در دو سال اخیر

متوسط قیمت هر متر مربع واحد مسکونى در نقاط عالى شهر شیراز که در تیرماه سال 97 حدود 5 میلیون تومان بود، پس از گذشت دو سال یعنى در تیر ماه سال جارى با افزایش بیش از 15 میلیون تومان به 25 میلیون تومان رسیده است.

یزدان پناه، نایب رئیس اتحادیه مشاورین املاک شیراز با اشاره به اینکه قیمت ملک در سال جارى نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش 100 درصدى داشته است، مى گوید: این در حالى است که قیمت مسکن در سال جارى نسبت به سال 97 حدود 250 درصد گران تر شده است.

عقیل یزدان پناه در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه قیمت هر متر آپارتمان در نقاط حاشیه اى شهر شیراز حدود 4 الى 4 میلیون و پانصد هزار تومان است مى افزاید: قیمت هر متر خانه در نقاط خوب وعالى شهر شیراز حدود 25 الى 30 میلیون تومان است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار