رئیس‌شورای شهر شیراز با اشاره به اینکه کارخانه‌های آلاینده تهدیدی برای سلامتی شهروندان است، گفت: مردم در خصوص وجود کارخانه سیمان در محدوده شهر و آلودگی‌هایی که در محلات مسکونی شهر ایجاد کرده به شدت ناراضی هستند و این نارضایتی را از شیوه‌های مختلف به ما منعکس کرده‌اند.
کد خبر: ۸۸۵۵۳۰
تاریخ انتشار: ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۲ 09 August 2020

تابناک فارس به نقل از ایلنا: سید عبدالرزاق موسوی وی با بیان اینکه سال‌هاست موضوع انتقال این کارخانه به بیرون از شهر مطرح بوده، تصریح کرد: صرف مطرح کردن این بحث‌ها که قرار است فضای این کارخانه در بیرون از شهر آماده شود و انتقال کارخانه صورت گیرد، بدون اینکه در عمل اتفاقی رخ دهد مشکلی را حل نکرده و از شدت نگرانی و نارضایتی مردم کم نمی‌کند.

وی کمیسیون سلامت و محیط زیست شورا و همچنین سازمان‌های صمت، محیط زیست و دانشگاه علوم پزشکی را مکلف می‌داند که گزارش‌های خود در این زمینه را در صحن شورا به مردم ارائه کنند.

وی خاطرنشان کرد: کارشناسان حقوقی سیمان فارس تاکید دارند با انتقال این کارخانه موافق نیستند، اما موافق تغییر کاربری کارخانه سیمان و ایجاد تولیدی دیگر با حفظ اشتغال کارگران هستند در حالی که این موضوع مورد موافقت ما نیست.

رئیس شورای شهر شیراز با هشدار نسبت به اینکه آلودگی‌های ناشی از وجود این کارخانه‌ها سلامتی جسمی و روانی شهروندان را به شدت تهدید می‌کند، گفت: اینکه در تعارض بین حقوق مسلم مردم ازجمله تأمین سلامتی روحی و جسمی آنها در مقابل تأمین برخی منافع اقتصادی کدام را ترجیح دهیم، هیچ تردیدی در بین صاحبنظران وجود ندارد که اصل همواره تأمین جان و سلامتی جسمی و روحی مردم است.

موسوی با تأکید بر اینکه در اداره جامعه بحث مصلحت و نظم عمومی در کنار قانون یک حکم دارند و از اهمیت برابری برخوردارند، تصریح کرد: یکی از مصادیق نظم و مصلحت عمومی همین بهداشت عمومی است که نمی‌توان به هیچ قیمتی از آن عبور کرد و آن را با هیچ چیز دیگری نمی‌توان معامله یا مبادله کرد.

وی با یادآوری اینکه دو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری و همچنین شهرسازی و معماری شورا موضوع انتقال کارخانه سیمان را پیگیری کرده و خواهند کرد، اضافه کرد: با توجه به اینکه این موضوع یکی از مصادیق بارز بهداشت عمومی است و به استناد تکلیفی که بند ۱۸ ماده ۸۰ قانون بر عهده شوراها گذاشته، از رئیس کمیسیون سلامت درخواست دارم که گزارش این کمیسیون از وضعیت بهداشت عمومی را به شورا ارائه کنند.

عضو شورای عالی استان‌ها از دستگاه‌ها و نهادهای متولی درخواست دارد که برای این موضوع چاره‌اندیشی کنند و افزود: مسؤولین سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی این بخش، اداره‌کل محیط زیست و همچنین مجموعه بهداشت و درمان استان به استناد بند ۳۲ ماده ۸۰ مکلف هستند که گزارش مربوط به این موضوع را به شورا ارائه کنند تا حل موضوع تسریع شود.

موسوی یادآور می‌شود که شورا به وظیفه قانونی خود در این خصوص عمل خواهد کرد.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و بهداشت محیط شورای اسلامی شهر شیراز با تاکید بر وضعیت آلودگی شکل گرفته حاصل از فعالیت صنایع آلاینده در شهر، گفت: در شرایط کنونی و با رشد روزافزون جمعیت ما با چالش‌های بسیاری در زمینه‌های مختلف از جمله آلودگی زیست محیطی روبرو هستیم.

علی ناصری رشد روزافزون شهرها که بعضا با توسعه ناپایدار همراه بوده را دلیلی می‌داند که سبب یک نظام کالبدی غیر مؤثر شده، از این رو استقرار مشاغل آلاینده و مزاحم در بافت و حریم شهری مشکلات بی‌شماری را به همراه می‌آورد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار