رئیس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز درباره علائم سندرم خستگی مزمن پاسخ داد.
کد خبر: ۸۸۶۵۱۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰ 12 August 2020

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران:لیلا رازقیان روانپزشک و رئیس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز اظهار کرد: سندرم خستگی مزمن با بروز علائمی مانند احساس خستگی شدید، بیشتر با درد عضلانی و سر درد، تب خفیف، علائم گوارشی و حساسیت غدد لنفاوی که دست کم ۶ ماه طول بکشد تعریف می‌شود.

او ادامه داد: علت این بیماری هنوز ناشناخته است و در صورتی مطرح می‌شود که دلایل جسمی و روانی دیگری آن را توجیه نکند.

لیلا رازقیان تصریح کرد: این خستگی ممکن است با اختلال در حافظه و تمرکز، گلو درد، درد مفاصل و اختلال خواب همراه باشد.

او با بیان اینکه این سندرم ۵۰ درصد از فعالیت‌های بیمار را کاهش می‌دهد و شروع آن اغلب تدریجی است، اضافه کرد: این اختلال باید از اختلالاتی مثل کم کاری تیروئید، ام اس و اختلالات عفونی جداگانه بررسی شود.

این روانپزشک گفت: ۸۰ درصد این افراد به اختلال افسردگی اساسی به طور همزمان مبتلا هستند که در این صورت باید افسردگی همراه نیز درمان شود.

او اظهار کرد: در خستگی مزمن، علاج خود به خودی نادرست است، اما بهبود نسبی دیده می‌شود و بیمارانی بیشترین پیش آگهی را دارند که سابقه بیماری اعصاب قبلی داشته باشند و با حفظ ارتباطات اجتماعی خود، به فعالیت‌های معمول خود ادامه می‌دهند.

رئیس بیمارستان اعصاب و روان استاد محرری شیراز افزود: درمان خستگی مزمن به طور کلی حمایتی است و پزشک علاوه بر معاینه طبی دقیق باید مشکلات بیمار را به رسمیت بشناسد. او تصریح کرد: در این بیماری درمان طبی نیست و رویکرد اصلی شامل استفاده از دارو‌های ضد درد برای بدن درد است.

او با بیان اینکه برای درمان باید بیمار را تشویق کرد، فعالیت‌های روزانه خود را از سر گیرد و از ورزش درمانی استفاده کند، اضافه کرد: در صورت وجود افسردگی همزمان از روان درمانی حمایتی و شناختی - رفتاری و گروه درمانی می‌توان استفاده کرد.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار