آغاز سال تحصیلی جدید، پانزدهم شهریور تعیین شده که چگونگی حضور دانش‌آموزان در مدارس نقل هر محفل است، مسوولان فارس اعلام کرده‌اند که سلامت دانش‌آموزان در اولویت است و درصددند طبق اعلام ستاد مبارزه با کرونا مدارس را بازگشایی کنند؛در این میان همچنان برخی خانواده‌ها با بیم و امید موضوع را دنبال می‌کنند.
کد خبر: ۸۹۴۹۱۲
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۷ 02 September 2020

تابناک فارس به نقل از ایرمنا:سال تحصیلی جدید در سراسر جهان نیز با بیم و امیدهایی درباره شیوع بیماری کرونا آغاز شده است. از یک سو، خانواده‌ها همواره با این پرسش مواجه‌اند که این سال به چه صورت آغاز خواهد شد و ادامه می‌یابد و از دیگر سو نمی‌توان مدارس را با وجود بیش از ۶ ماه تعطیلی همچنان بسته نگاه داشت.

از مسائلی که بسیار اهمیت دارد، یکی ارتباط چشمی دانش‌آموزان با معلم و درک حضور اوست؛ به ویژه در مقطع دبستان و پایه اول که معلم و حضور دانش‌آموز در کلاس جزئی جدای‌ناپذیر از فرایند آموزش است.

سال تحصیلی مدارس در ایران دو هفته زودتر از معمول و از ۱۵ شهریورماه آغاز خواهد شد، مدارس در بسیاری از کشورهای جهان با وضعیت‌های مختلف شیوع کرونا بازگشایی شده‌اند؛ اما آنچه مشترک است مقررات سختگیرانه برای حضور دانش‌آموزان بر سر کلاس‌هاست.

در فرانسه، بلژیک، روسیه، آلمان، بریتانیا، اسکاتلند و اوکراین دانش‌آموزان سال تحصیلی را همچون گذشته آغاز کرده‌اند، با این تفاوت که هم دانش‌آموزان و هم کادر آموزشی در تمام ساعاتی که در مدرسه می‌گذرانند، موظف به استفاده از ماسک هستند.

در ایران نیز دستورالعمل‌هایی برای بازگشایی مدارس عنوان شده است و چنانچه وضعیت منطقه‌ای قرمز باشد، آموزش به‌صورت حضوری نخواهد بود و شرط برقراری آموزش‌های حضوری نیز رعایت آیین نامه های بهداشتی موسوم به پروتکل‌های بهداشتی عنوان شده است.

همزمان با آغاز رسمی در مدارس یا از طریق شبکه شاد، شبکه آموزش نیز با ارائه کلاس‌های تلویزیونی برای تمام درس‌ها و همه پایه‌ها به میدان خواهد آمد تا آنگونه که وزیر آموزش و پرورش عنوان کرده است، همه ایران به مدرسه بدل شود.

استان فارس در دستکم دو ماه گذشته پس از عبور از وضعیت قرمز برای تمام استان، به وضعیت هشدار رسیده است؛ اما شهرهای بزرگی همچون شیراز در وضعیت قرمز قرار دارند.

در این میان، برخی خانواده‌ها که نگران حضور فرزندانشان در مدارس هستند، به ویژه در پایه پیش‌دبستانی و دبستان هنوز فرزندان خود را در مدارس ثبت نام نکرده‌اند و از همین رو، بنابر گفته مسوولان آموزش و پرورش فارس اول مهرماه می‌توان آمار دقیقی از میزان حضور دانش‌آموزان ارائه کرد.

دوراهی رفتن یا نرفتن

زهرا شکوهیان مادر یکی از کودکان شیرازی است که فرزندش امسال باید وارد مقطع پیش‌دبستانی شود، او به گفت: هنوز به تصمیم جدی درباره ثبت نام فرزندمان نرسیده‌ایم.

او دلیل این موضوع را ناتوانی از همراهی فرزندش در آموزش و راهنمایی او در انجام تکالیف عنوان کرد و بیان داشت: دو فرزند دارم و خود و همسرم شاغل هستیم، با شیوع کرونا دایره روابطمان محدود شده است و می‌توانیم فرزندانمان را تنها نزد مادربزرگشان بگذاریم، بنابراین زمان کافی برای آموزش مجازی و کار در خانه نداریم.

شکوهیان ابراز کرد: با روش آموزش مجازی آشنا نیستم و نگران هستم نتوانم آنچنان که باید کودکم را یاری کنم؛ از همین رو ممکن است از بدو شروع مدرسه دچار دلزدگی از مدرسه شود.

وی در عین حال گفت که در نظر دارد فرزندش را نام‌نویسی کند و بعد با توجه به وضعیت، سال تحصیلی را ادامه دهد، اما اولویت او نفرستادن کودکش به مقطع پیش‌دبستانی است.

برخی دیگر نیز در فضای مجازی خواستار تعطیلی مدارس در سال تحصیلی پیش رو شده‌اند و حتی به جمع آوری امضا در این خصوص پرداخته‌اند.

از جمله دلایل مطرح شده برای این موضوع هزینه‌های اینترنت یا سرعت پایین آن، آسیب‌های استفاده مداوم دانش‌آموزان از تبلت و موبایل، نیاز به حضور برای درک برخی دروس و خطر ناقل شدن یا بیماری دانش‌آموزان عنوان شده است.

همچنین برخی دانش‌آموزان و معلمان هستند که حاضرند با هرگونه اعلام وضعیت، خود را تطبیق دهند و به مدرسه بازگردند.

یکی از این دانش‌آموزان آنیتا اکبری نام دارد، او دانش‌آموزان کلاس هشتم در یکی از مدارس شیراز است گفت که در آغاز گمان نمی‌کرده که تعطیلی مدارس اینچنین ادامه‌دار شود و چشم به راه بوده که باز سر کلاس حاضر شود و حتی در روزهایی که مدارس باز بوده است از خانواده‌اش خواهش می‌کرده که او را به مدرسه ببرند.

با بازگشایی مدرسه سرگرم می‌شویم

او یکی از دلایل علاقه‌مندی‌اش به بازگشایی مدارس را سرگرم شدن عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه محدودیت بسیاری برای بیرون رفتن از خانه و دیدار اقوام و دوستانشان پیش آمده است، مدرسه تنها محیطی است که بعد از شش ماه می‌توان در آن حضور یافت.

عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز دیروز در نشست روزانه اعلام وضعیت کرونا در فارس، با اعلام نگرانی از بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریورماه، بیان کرد: از ستاد مدیریت مرکزی و استانی بیماری کرونا درخواست شده آموزش‌ها را به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار کنند که در این رابطه البته جای نگرانی وجود دارد و هنوز به نتیجه نرسیده ایم.

این در حالی است که مسوولان آموزش و پرورش فارس دستکم طی دو روز گذشته هم در شورای آموزش و پرورش این استان و هم در سی و چهارمین اجلاس سراسری مدیران آموزش و پرورش که دوازدهم شهریورماه ۹۹ به پایان می‌رسد، صراحتا اعلام کرده‌اند که در موضوع بازگشایی مدارس تابع تصمیمات ستاد ملی و استانی مبارزه با کرونا هستند.

۹۸درصد استان زیر پوشش اینترنت است

مدیرکل آموزش و پرورش فارس چهارشنبه در حاشیه این اجلاس  اظهار کرد: با همیاری وزارت ارتباطات و احصای به موقع کاستی‌ها در زمینه ارائه خدمات مجازی به دانش‌آموزان سراسر استان، هم‌اکنون ۹۸درصد استان فارس زیر پوشش اینترنت قرار دارد؛ همچنین تاکنون سه هزار و ۷۴۷ مدرسه شهری و روستایی فارس هوشمندسازی شده‌ است و استان از این لحاظ در کشور در رتبه اول قرار دارد.

فرهاد اسماعیلی با اشاره به اینکه شیوه‌نامه بازگشایی مدارس صراحتا اعلام کرده است که مراسم نمادین بازگشایی مدارس در شهرستان‌های قرمز و زرد باید از طریق شبکه شاد برگزار شود، گفت: این آیین در مناطق سفید با حضور محدود دانش‌آموزان خواهد بود.

وی اولویت آموزش و پرورش فارس را حفظ سلامت دانش‌آموزان عنوان کرد و افزود: در پایه‌های ورودی و اول ابتدایی حضور دانش‌آموزان بسیار اهمیت دارد؛ اما چنانچه وضعیت به‌گونه‌ای باشد که سلامت آن‌ها به خطر بیفتد، فراتر از دستورات ستاد مبارزه با کرونا پیش نمی‌رویم و کلاس‌ها به‌صورت مجازی برگزار خواهد شد.

اسماعیلی برگزاری موفقیت‌آمیز آزمون‌های پایانی پایه‌های نهم، دوازهم و کنکور را حاصل عملکرد مثبت و برنامه‌ریزی دقیق در آموزش و پرورش برشمرد و گفت: تاکنون ۶هزار و ۷۴۰ مدرسه در فارس برای بازگشایی مدارس و نظارت بر آن فرم خوداظهاری پر کرده‌اند؛ همچنین مدارس سرکشی شده‌اند و تقسیم کار صورت گرفته است.

چگونگی آموزش متاثر از وضعیت هر منطقه است

به گفته مدیرکل آموزش و پرورش فارس، دستور کار برگزاری کلاس‌ها در سال تحصیلی جدید فعالیت به‌صورت مجازی، حضوری یا نیمه‌حضوری خواهد بود که متاثر از وضعیت شیوع کرونا در مناطق مختلف است.

وی اظهار کرد: آموزش و پرورش در چارچوب اعلامی انجام وظیفه می‌کند و از این منظر خانواده‌ها نباید نگران سلامت دانش‌آموزان باشند.

اسماعیلی بیان داشت: آمار بسیار دقیقی نیز از میزان دسترسی دانش‌آموزان به سخت‌افزارهای مورد نیاز آموزش در دست داریم که با اتکا به آن‌ها برنامه‌ریزی‌هایی برای بهبود وضعیت دسترسی دانش‌آموزان به امکانات عادلانه صورت پذیرفته، همچنین محتوای آموزشی برای مناطقی که هیچ‌گونه امکاناتی به منظور آموزش دانش‌آموزان وجود ندارد، به‌صورت تخصصی تهیه شده است که در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌گیرد و به‌زودی خبرهایی خوب در این زمینه اعلام خواهیم کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش فارس همچنین از تمام خانواده‌ها درخواست کرد با بازگشایی مدارس در رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی با آموزش و پرورش همراهی کنند و از تجمع در مدارس بپرهیزند؛ افزون بر این در حوزه آموزش و یادآوری این پروتکل‌ها به دانش‌آموزان یاریگر آموزش و پرورش باشند.

استاندار فارس نیز پیش از این عنوان کرده بود: نباید در موضوع بازگشایی مدارس و حضور دانش‌آموزان در مراکز آموزشی تقابلی بین مسوولان و مردم ایجاد شود، گفت: برای ایجاد شرایط لازم به‌منظور حفظ سلامت دانش‌آموزان می کوشیم و اگر امکان به‌خطر افتادن آن باشد، بی‌درنگ باید برای تعطیلی مراکز آموزشی اقدام کنیم.

عنایت‌الله رحیمی استاندار فارس، اولویت نخست را در سال تحصیلی جدید، حفاظت از سلامت و جان دانش‌آموزان عنوان کرد و اظهار داشت: تربیت و آموزش در مرحله‌ای پس از سلامت قرار دارد و بر آن مترتب است؛ بنابراین باید بنابر مقتضیات زمان و اتفاقات پیش رو تصمیم‌گیری کرد.

وزارت بهداشت اعلام کرد: تا ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۶۸۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شده اند و مجموع بیماران در کشور به ۳۷۶ هزار و ۸۹۴ نفر رسیده است متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۱ بیمار جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۲۱ هزار و ۶۷۲ نفر رسید.

از دیدگاه این وزارتخانه، استان فارس از نظر شیوع بیماری کرونا در وضعیت هشدار قرار دارد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار