یک کارشناس بهداشت در توصیه های خود برای شستشوی لباس های بیماران کرونایی گفت: شست‌ و شو با آب داغ ۷۰ درجه سانتی‌گراد و شوینده برای حداقل ۲۵ دقیقه توصیه می‌شود.
کد خبر: ۹۰۴۸۳۰
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۸ 29 September 2020

تابناک فارس به نقل از علم و فناوری:دانیال فرهیتخته  در جهرم به توصیه‌های جدید و جامع درمورد ضدعفونی لباس‌های بیماران کرونایی اشاره کرد و گفت: قبل از شروع به تمیز کردن، ماسک جراحی و یک جفت دستکش بپوشید.

وی با اشاره به اینکه از لمس صورت و چشم‌ها در طول تمیزکاری خودداری کنید، افزود: از پرتاب کردن لباس‌ها خودداری و از ماشین لباس شویی و شوینده مناسب و ترجیحاً آب داغ برای شستن استفاده شود.

این کارشناس بهداشت با اشاره به اینکه شست‌ و شو با آب داغ ۷۰ درجه سانتی‌گراد و شوینده برای حداقل ۲۵ دقیقه توصیه می‌شود، بیان کرد: اگر شست‌ و‌ شو با آب در دمای کمتری انجام می شود از ماده شیمیایی مناسب برای دمای پایین و با غلظت مناسب برای شست‌ و شو استفاده شود.

وی با اشاره به اینکه هنگام خشک شویی لباس‌ ها (برای مثال در بیمارستان) تنظیمات به گونه‌ای انتخاب شوند که گرم‌ترین آب برای شست‌ و شو استفاده شود، عنوان کرد: لباس‌ های کثیفی را که در تماس با یک فرد بیمار بوده، می‌توان با لباس‌های سایر افراد شست.

فرهیخته با اشاره به اینکه چرخ دستی یا هر وسیله‌ای که برای حمل و نقل لباس‌های شستنی استفاده می‌شود طبق دستورالعمل‌های مذکور با آب و وایتکس یا محلول های ضدعفونی کننده تمیز و ضدعفونی شود، گفت: هنگام شستن یا قرار دادن لباس‌ ها در ماشین لباس شویی از تکان دادن آن‌ها خودداری کنید تا از پراکنده شدن ویروس‌های احتمالی موجود بر سطح آن‌ ها جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در صورتی که امکان شست‌وشوی لباس‌ها بلافاصله پس از درآوردن آن وجود ندارد، لباس ها در سبد لباسی که درون آن پلاستیک هست، قرار گیرند. در این صورت در طول زمانی که میزبان زنده وجود ندارد، ویروس‌ها از بین می‌روند.

این کارشناس بهداشت با اشاره به اینکه حتی اگر لباس ها آلوده به ویروس‌ باشند، تنها در صورتی بیماری اتفاق می‌ افتد که دست‌ها به لباس آلوده مالیده و سپس دهان، چشم و بینی با آن ها لمس شود، تصریح کرد: اگر افراد هنوز برای تشخیص ویروس کرونا آزمایش می‌دهند، وسایل شخصی و سایر وسایل مورد استفاده آن ها مانند بالش، تشک، فرش و ... تا زمانی که عفونت آن‌ها پایان یابد، استفاده نشود.

وی همچنین با تاکید بر اینکه پس از تکمیل تمیزکاری و ضدعفونی، دستکش‌ها را در آورده و دست‌ها باید با آب و صابون شسته شود، گفت: دستکش‌ها و ماسک در کیسه‌های زباله یا پلاستیک‌های دو لایه دور انداخته شوند.

فرهیخته با اشاره به اینکه استفاده از دستکش یک بار مصرف و ماسک مناسب هنگام تمیزکاری و ضدعفونی کردن ضروری است، اظهار کرد: برای شستن ملافه‌های تخت، پوشش بالش‌ها، پتو، پرده‌ها و لباس‌ها از ماشین لباس شویی و شوینده مناسب و ترجیحاً آب داغ استفاده شود.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار