رئیس مرکز جهاد کشاورزی کامفیروز جنوبی در مرودشت گفت: برداشت شلتوک از بالغ بر هفت هزار هکتار مزارع کامفیروز جنوبی از توابع شهرستان مرودشت از هفته اول مهر آغاز شده است و تا نیمه آبان ماه ادامه دارد.
کد خبر: ۹۰۴۹۳۲
تاریخ انتشار: ۰۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱ 29 September 2020

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: علی نقی قاسمی با بیان اینکه متوسط عملکرد شلتوک در هکتار حدود پنج تن در هکتار است، اظهار کرد: پیش بینی می‌شود بالغ بر ۳۶ هزار تن شلتوک خشک تولید و روانه بازار شود.

او افزود: کشت برنج در خزانه از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و نشا کاری نیز از پانزدهم خرداد آغاز و تا پانزدهم تیر ماه ادامه دارد.

رئیس مرکز جهاد کشاورزی کامفیروز جنوبی در مرودشت با بیان اینکه برنج کامفیروزی به دلیل کیفیت بالا و عطر و طعم مناسب، ازجایگاه ویژه‌ای برخوردار است، بیان کرد: مهمترین ارقام برنج تولیدی در این بخش رقم چمپای کامفیروزی و انواع لنجان است که بازار پسندی ویژه‌ای دارد.

قاسمی تصریح کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی برای مصرف بهینه آب در زراعت برنج، آبیاری با شیوه غرقابی دائم که راندمان پایینی دارد توسط کشاورزان با آبیاری تناوبی جایگزین شده است و آبیاری مزارع دو روز در میان انجام می‌شود.

به گفته او؛ تهویه خاک و خارج کردن گاز‌های سمی، صرفه جویی در میزان آب مصرفی، کاهش مشکلات ناشی از عدم زهکشی و افزایش عملکرد از دیگر مزایای آبیاری تناوبی است.

رئیس مرکز کامفیروز جنوبی تصریح کرد: در روش آبیاری تناوبی علاوه بر سایر مزایا ۴۰ درصد در مصرف آب صرفه جویی می‌شود.

قاسمی یادآور شد: برنجکاری یکی از مهم‌ترین فعالیت کشاورزی در کامفیروز و منبع مهم درآمد کشاورزان این بخش است و برنج تولیدی دراین بخش علاقمندان خاصی دارد.

کامفیروز در مرودشت قطب تولید برنج در جنوب کشور است و علاوه بر بخش کامفیروز در سایر نقاط شهرستان از جمله درودزن، مرکزی سیدان، نقش رستم نیز برنج کشت می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار