در حالی رونق برداشت خرما در شهرستان‌های جنوبی فارس به اوج رسیده که بزرگ‌ترین کارخانه فراوری خرما درقیروکارزین به دلیل نداشتن نقدینگی برای خرید خرما در رکود به سر می‌برد.
کد خبر: ۹۱۱۸۹۰
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۰۰ 26 October 2020

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما:در حالی رونق برداشت خرما در شهرستان‌های جنوبی فارس به اوج رسیده که بزرگ‌ترین کارخانه فراوری خرما درقیروکارزین به دلیل نداشتن نقدینگی برای خرید خرما در رکود به سر می‌برد.
به گفته سرمایه گذار، این کارخانه بزرگترین کارخانه تمام صنعتی فراوری خرما در کشور است که می‌تواند خرمای‌تر درجه دو و سه را به ۵ فراورده باارزش تبدیل کند.
سخن سنج شکوهی با بیان اینگه مهمترین محصول فراوری این کارخانه قند خرماست افزود: این کارخانه می‌تواند در سال ۲۰تا ۲۲ تن خرمای‌تر را به ۵ فراورده شیره خرما، شهد خرما، کنستانتره، قند مایع و ضایعات را هم به خوراک دام تبدیل کند.
وی گفت: به عنوان در خط تولید این کارخانه مثال ۲ کیلو خرمای‌تر درجه ۳ با قیمت فعلی کیلویی ۷ تا ۸ هزارتومان به قندخرما با ارزش کیلویی دو نیم دلار تبدیل کند.
وی با بیان اینکه ۷ تا ۱۰ میلیارد تومان پول کافی است تا خرمای تولیدی منطقه به این کارخانه سرازیر شود و چرخ آن به حرکت در آید افزود: به دلیل مضیقه مالی امکان خرید خرما برای راه اندازی این کارخانه را ندارد.
وی افزود: بازار صادراتی برای فروش فراورده‌های این کارخانه در کشور‌های همسایه آماده است و سرمایه اولیه خرید خرما ۵ تا ۶ ماه بعد از فراوری خرما بر می‌گردد. ضمن اینکه با راه اندازی کارخانه برای یکصد و ۸۰ نفر اشتغال ایجاد می‌گردد.
سخن سنج شکوهی برای راه اندازی کارخانه سرمایه گذاران بخش خصوصی و حتی تعاونی‌ها را به حمایت فراخوانده تا با مشارکت در راه اندازی کارخانه علاوه بر فراوری خرما به فراورده‌های باارزش چند برابر، اشتغال و تولید را هم درمنطقه رونق بخشد.
به گفته مدیر باغبانی جهاد کشاورزی فارس امسال ۲۰۰ هزار تن خرما از ۳۲ هزار هکتار نخلستان در فارس برداشت شده که حدود ۴۶ هزارتن آن خرمای در جه ۲ و ضایعات بوده است.
به گفته پاکاری عملکرد خرما در هکتار نسبت به کشور ۱ونیم تا ۲ برابررشد داشته است.
کارخانه قند خرما در شهرستان قیروکارزین درسال ۹۴ آماده بهره برداری است و تاکنون در رکود تولید است.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار