بر اساس پیش بینی‌ها امسال افزون بر ۲۰۰ هزارتن خرما از سطح نخلستان‌های استان فارس برداشت می‌شود
کد خبر: ۹۱۲۸۹۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۳۳ 29 October 2020

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما:مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس گفت: بر اساس پیش بینی‌ها امسال افزون بر ۲۰۰ هزارتن خرما از سطح نخلستان‌های استان فارس برداشت می‌شود و این در حالی است که پارسال تولید خرمای استان برابر ۱۸۶ هزار تن ثبت شده است.
مجیدرضا پاکاریافزود: سطح نخیلات مثمر و بارور استان فارس افزون بر ۲۵ هزار و ۶۰۰ هکتار است و این استان از نظر سطح، جایگاه چهارم و از نظر تولید، رتبه دوم کشوری را به خود اختصاص داده است.
پاکاری تصریح کرد: شهرستان‌های جنوبی استان فارس از جمله قیروکارزین، کازرون، جهرم، فراشبند، لارستان، لامرد، داراب، زرین دشت، مهر، گراش، خنج و فسا از مراکز مهم تولید خرما هستند.
وی با اشاره به اینکه مهمترین ارقام نخیلات استان کبکاب، شاهانی، زاهدی، گنتار، خاصویی، مضافتی، خنیزی، برحی است، افزود: توسعه ارقام خشک و نیمه خشک مانند زاهدی، پیارم و مجول به منظور زمینه اصلاح رقم و بهبود کمی و کیفی تولید در سطح استان در دستور کار قرار دارد.
به گفته پاکاری؛ شروع برداشت خرما در استان فارس با ارقام زودرس مانند آل مهتری، خنیزی؛ از اواسط مرداد ماه است و با برداشت ارقام میان رس کبکاب، خاصویی و مضافتی در شهریورماه و مهر ادامه می‌یابد و با برداشت ارقام دیررس‌تر مانند زاهدی و پیارم و تا اواخر آبان ماه بسته به منطقه به پایان می‌رسد.
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار داشت: با حمایت از بخش تولید و افزایش صادرات و ارتقای سطح کمی و کیفی تولید از طریق دانش فنی شاهد جهش تولید خرما در سطح استان باشیم.

برچسب ها: برداشت ، خرما ، فارس
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار