اغلب اطلاعات داده شده اپراتورهای مرکز تماس 118 قدیمی است و برخلاف ادعاهای مسئولان مخابرات، این اطلاعات به روزرسانی نشده است و بارها مشاهده می‌شود که اپراتورهای 118 در قبال پاسخگویی به مردم چندان احساس مسئولیتی نمی‌کنند و با پاسخ‌های ناقص خود مخاطبان خود را از سرخود باز می‌کنند.
کد خبر: ۹۱۸۷۳۱
تاریخ انتشار: ۰۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۸ 23 November 2020

تابناک فارس به نقل از تسنیم:مرکز تماس 118 یا همان اطلاعات تلفن یکی از خدمات شرکت مخابرات است که با هدف خدمات‌رسانی به مردم ایجاد شد و شماره‌های تلفن مورد نیاز مردم را در اختیار تماس گیرنده‌ها قرار می‌دهد. این شبکه در سال 1337 با نام اطلاعات تلفنی 08 راه‌اندازی شد و در سال 1354 به شماره فعلی 118 تغییر نام داد.

در حالی که این سامانه برای مدت‌ها برای تماس گیرندگان رایگان بود، در اردیبهشت سال 94 کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، در مصوبه‌ای ابلاغ کرد که از این پس تماس با کدهای سه رقمی غیراضطراری مشمول هزینه برای تماس‌گیرنده خواهد بود و شرکت مخابرات ایران موظف شد که برای این تماس‌ها هزینه‌های اعلام شده را در قبض مشترکان اعمال و محاسبه کند.

در میان کدهای خدماتی اورژانس، 110 و 118 بیش‌ترین میزان تماس دریافتی را دارند. حال در میان این سه شماره، دو شماره اول با توجه به این‌ که جزو کدهای اضطراری به شمار می‌رود همچنان برای تماس گیرندگان رایگان بوده، اما تماس با 118 از جمله کدهای غیراضطراری است که مشمول هزینه می‌شود و تماس با 118 بر اساس پالس تلفن محاسبه می‌شود و میانگین هر تماس 30 ریال است و شرکت مخابرات ایران به عنوان یک اپراتور، با عمل به مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، این هزینه را دریافت می‌کند این در حالی است که اگر با تلفن همراه اعتباری خود 118 را شماره گیری کنید و قبل و بعد از تماس موجودی خود را بگیرید، متوجه می‌شوید که مبلغی از اعتبارتان کم شده است.

هزینه ثبت مشاغل در 118

برای ثبت مشاغل در سامانه 118 تمام مدارک لازم بسته به نوع کسب‌ و کار مانند پروانه فعالیت، جواز کسب با ذکر نام و دارای اعتبار اتحادیه دریافت می‌شود و تمامی مشاغل که در 118 ثبت شدند، دارای مجوز هستند.

بر اساس اظهار نظر محمدرضا بیدخام مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران تاکنون حدود 8 میلیون شغل در سامانه 118 ثبت شده و هزینه ثبت مشاغل به‌صورت ماهانه در تهران 3552 تومان، در شهرهای بزرگ 2136 تومان و در شهرهای متوسط 1421 تومان و در سایر نقاط هم 710 تومان است.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شرکت مخابرات ایران در مورد هزینه تماس با 118 گفت: این هزینه برای مشترکان معادل تماس شهری است البته برقراری تماس با برخی از کدها مانند 110، 113، 115، 123 و 125 رایگان است و هزینه‌ای برای کاربران ندارد.

وی گفت: تعداد آمار تماس 118 در سال 96 را حدود 451 میلیون تماس، در سال 97 حدود 470 میلیون تماس و در سال 1398 حدود 451 میلیون تماس بوده و در این سال‌ها به گفته وی با تغییر قابل توجهی مواجه نشده است.

اگر چه مرکز تماس 118 با هدف خدمات‌رسانی به مشترکین در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شرکت مخابرات ایران راه‌اندازی شده است اما به نظر می‌رسد آن‌ طور که باید نتوانسته به وظیفه اجتماعی خود در قبال مردم پاسخ دهد.

 

صف انتظار طولانی تماس گیرندگان با 118

در گفت‌وگو با مردم به نظر می‌رسد که شهروندان از نحوه خدمات‌دهی 118 چندان رضایتی ندارند و شاید یکی از دلایل آنها صف انتظار طولانی تماس گیرندگان با این مرکز باشد در حالی که مخاطبان مرکز تماس 118 برای گرفتن خدمات عجله دارند و می‌خواهند در کمترین زمان ممکن به آنها خدمت‌رسانی شود.

اغلب اطلاعات داده شده اپراتورهای مرکز تماس 118 قدیمی است و برخلاف ادعاهای مسئولان مخابرات، این اطلاعات به روزرسانی نشده است و بارها مشاهده می‌شود که اپراتورهای 118 در قبال پاسخگویی به مردم چندان احساس مسئولیتی نمی‌کنند و با پاسخ‌های ناقص خود مخاطبان خود را از سرخود باز می‌کنند.

در شرایط شیوع کرونا اغلب تماس‌های مردمی با اپراتورهای 118 برای گرفتن شماره تلفن مراکز درمانی، آزمایشگاه‌های مختلف بیمارستان‌ها، آژانس‌های حمل و نقل و پلیس راه‌ها است.

یکی از مسئولان مخابرات استان فارس تاکید می‌کند که پاسخگویی اپراتورهای مرکز تماس 118 حدود 20 ثانیه طول می‌کشد که خبرنگار ما در تماس با 118 و صف انتظار 59 ثانیه‌ای این‌ مرکز در نهایت به اپراتور 477 وصل می‌شود و از وی شماره یکی از پلیس‌راه‌ها را درخواست می‌کند اپراتور پس از سپری شدن مدت زمان قابل توجهی می‌گوید شماره پلیس راه‌ها را نداریم لطفا با شماره 120 تماس بگیرید.

همچنین در تماس‌های دیگر خبرنگار تسنیم با مرکز 118 بسیاری از شماره‌های مراکز درمانی، اداری و حتی مدارس معروف و شناخته شده شهر شیراز نیز به گفته اپراتورهای 118 ثبت نشده است که تازه برای دادن جواب منفی نیز اپراتورهای مرکز 118 مدت زمان قابل توجهی وقت‌کُشی می‌کنند.

به گفته مسئولان مخابرات منطقه استان فارس تعداد 200 نفر اپراتور شاغل در مرکز 118 استان فارس در سال‌های گذشته براساس میزان توانایی در فن بیان، توانایی کار با کامپیوتر و نرم‌افزارهای مربوطه، سرعت عمل و سرعت یادگیری انتخاب و جذب شدند که می‌توان میزان سرعت عمل، فن بیان و اشراف به اطلاعات حوزه کاری این اپراتورها را با تماس با آنها سنجید.

کاهش 10 درصدی تماس با 118

هم اکنون تعداد تماس‌های مردم استان فارس با 118 به گفته مسئولان مخابرات با کاهش 10 درصدی مواجه شده است و این در حالی است‌ که پاسخگویی 118 سه استان دیگر نیز در این شرایط به مخابرات منطقه استان فارس واگذار شده است.

در شرایط شیوع کرونا حدود 80 درصد پرسنل 118 استان فارس روزانه در قالب دور کاری در منزل پاسخگوی تماس‌های مردمی هستند چرا که به گفته مسئولان مخابرات، امکانات زیرساختی جهت دورکاری پرسنل مهیا شده است و این اپراتورها در پُست‌های پاسخگو، سوپروایزر، کنترل کیفیت و تکنسین فنی فعالیت می‌کنند.

به گفته مسئولان مخابرات، اپراتورهای فعلی 118 استان پاسخگوی نیاز استان بوده و در این سال‌ها نیازی به جذب نفرات جدید احساس نشده است.

در حال حاضر اپراتورهای 118 استان فارس و سه استانی که پاسخگویی 118 آنها به استان فارس محول شده است به روزانه حدود 100 هزار تماس پاسخ می‌دهند که مسئولان امر دلیل کاهش 10 درصدی تماس مردم با 118 را در دسترس بودن بسیاری از اطلاعات در شبکه اینترنت و وجود اپلیکیشن‌های متنوع برای دادن این‌نوع خدمات به متقاضیان می‌دانند.

دور شدن 118 از رسالت خدمات‌رسانی

به نظر می‌رسد با واگذاری مخابرات به پیمانکار خصوصی در سال 71 رسالت خدمات‌رسانی واقعی به مشترکین در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شرکت مخابرات ایران نیز دچار خدشه شده به نحوی که بیش از 90 درصد سامانه 118 نیز خصوصی شده است و این اقدام دولت، مخابرات را از هدف اولیه ایجاد مرکز 118 در زمینه ارائه خدمات مطلوب و مناسب و به موقع دور کرده است.

شاید به توان‌گفت با همه مطالب گفته شده در این گزارش، به نظر می‌رسد فعالیت مرکز تلفن 118 بیشتر معطوف به درآمدزایی برای مخابرات است تا پاسخگویی درست و مناسب و کسب رضایتمندی شهروندان.

در تحقیقی که خبرنگار ما در قالب این گزارش در زمینه ارائه خدمات مشابه 118 در کشورهای اروپایی انجام داد، مشخص شد که مدت‌ها است که این ‌نوع خدمات در اروپا منسوخ شده است. مصداق آن کشور اتریش است که از حدود 40 سال پیش به تدریج سرویس‌دهی این خدمات را حذف کرده و به جای آن سالیانه کتاب تلفن منتشر می‌‌کند. مردم اتریش قبلا می‌توانستند مجانی این کتاب را دریافت کنند اما در حال حاضر برای تهیه این کتاب باید هزینه پرداخت کنند. در این کشور به دلیل وجود سایت‌هایی که در آنها تمامی تلفن‌های ثابت درج می‌شود ارائه خدمات مشابه 118 نیاز نیست.

در کشور آلمان نیز چنین سرویسی منسوخ شده به نحوی که دفترچه تلفن کاغذی که در گذشته با عنوان "برگ‌های زرد" چاپ می‌شد الان به شکل اینترنتی درآمده و حاوی شماره‌هایی است که خود اشخاص نسبت به انتشار آن در فضای اینترنت رضایت دارند.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار