حجت‌الاسلام سید حسین زندوی امام جمعه بیرم خطاب به مسئولان استانی بیان کرد: چند سال باید طول بکشد تا سد آبگیری شود، خودتان انصاف داشته باشید، نماینده دور پیشین لارستان نیز وعده داده بود برای آبرسانی از سد هایقر استفاده می‌شود، این چه وعده و دروغی ست که به مردم می‌گویند.
کد خبر: ۹۲۱۵۹۱
تاریخ انتشار: ۱۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۳۵ 05 December 2020

تابناک فارس به نقل از تسنیم: «وعده‌های پشت سر و پر تکرار» شاید بهترین تعبیر برای برخی از مشکلات استان فارس باشد. یکی از این مشکلات که همواره در گوشه و کنار استان فارس دیده می‌شود مسئله آب است.

نزدیک به یک دهه است که استان فارس درگیر خشکسالی است و این امر تا جایی پیش رفته که آب شرب مردم را نیز تحت تاثیر قرار داده است. شهر بیرم و مشکلات آبرسانی به آن در تابستان امسال سر فصل این موضوع بوده است.

پس از گذشت تقریبا 6 ماه از خبررسانی این ماجرا هنوز ادامه دارد حتی استفاده از عنوان «غیزانیه فارس» نیز نتوانست مشکلات مردم این منطقه را برطرف کند. شهر بیرم در فاصله 140 کیلومتری مرکز لارستان با وجود وعده‌های داده شده از ابتدای دهه 90 اما هنوز مشکل تامین آب آن پابرجا است و در این سال‌ها مردم جز وعده و وعید و پاسکاری از این اداره به آن اداره چیزی نشنیده‌اند.

امسال اما وضعیت به مرحله بحران و هشدار رسیده و این شهر علاوه بر اینکه با کمبود آب مواجه است، با آب شرب ناسالم نیز دست و پنجه نرم کرده است.

وعده داده شده به مردم این شهر آبرسانی از سد هایقر فیروزآباد است که از سال 93 تاکنون هر سال گفته شده که سد تکمیل و به محض آبگیری آب به بیرم می‌رسد اما سد هنوز آبگیری نشده است.

 

موضوعی که سبب اعتراض وسیع امام جمعه این شهر شد. حجت‌الاسلام سید حسین زندوی امام جمعه بیرم مهرماه امسال  با ابراز گلایه از وعده‌های بی‌اساس مسئولان گفت: سد هایقر را از نزدیک دیده‌ام چگونه ممکن است از سدی که هنوز آبگیری نشده بتوان آب مورد نیاز و شرب مردم یک بخش 17 هزار نفری را تامین کرد.

وی خطاب به مسئولان استانی بیان کرد: چند سال باید طول بکشد تا سد آبگیری شود، خودتان انصاف داشته باشید، نماینده دور پیشین لارستان نیز وعده داده بود برای آبرسانی از سد هایقر استفاده می‌شود، این چه وعده و دروغی ست که به مردم می‌گویند.

به گفته زندوی آب بیرم از هر لحاظ قابل شرب نیست و مردم مجبور به استفاده از آب شیرین کن هستند، برخی از اوقات هم با کمبود آب مواجه می‌شوند. مسئولان زیاد صحبت کردند اما هیچ چیز عاید مردم نشده است.

با این تفاسیر مسلم است که سد هایقر نمی‌تواند راهگشای مشکل آب مردم بیرم باشد و باید راهکار دیگری اندیشیده شود. حسین حسین‌زاده نماینده مردم شهرستان‌های لارستان، خنج، گراش و اوز در گفت‌ به آبرسانی از سد سلمان فارسی اشاره می‌کند.

به گفته وی جلسه مشترکی با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب، مسئولان آب استان و استاندار فارس برگزار و مسیر آبرسانی از خنج به سمت علامرودشت، خیرگو، چاهورز، بیرم، فداغ و عمادشهر بررسی شده است.

نماینده مردم شهرستان‌های لارستان، خنج، گراش و اوز معتقد است بهترین، کوتاهترین و سریع‌ترین راه این است که از خط یک سد سلمان انشعابی برای آبرسانی به این مناطق گرفته شود.

وی پیش از این در مهرماه نیز به این موضوع اشاره کرده و گفته بود «با انجام این طرح علاوه بر شهر بیرم 3 شهر علامرودشت، خیرگو و چاهورز از حوزه انتخابیه لامرد هم مشکل آب آنها برطرف می‌شود و نامه مشترکی نیز با نماینده لامرد نوشته و امضا شده است».

اکنون حسین‌زاده برآورد مالی این طرح را 200 میلیارد تومان با 191.5 کیلومتر لوله‌گذاری اعلام کرد که آبفای کشور نیز طرح مطالعاتی آن را آغاز کرده و استانداری فارس نیز متقبل شده که برای شروع لوله‌گذاری از خنج 10 میلیارد تومان اعتبار قرار دهد.

طبق گفته وی طرح آبرسانی به بیرم از خط یک سد سلمان در مرحله طرح مطالعاتی است و اتمام آن به همت مسئولان آب منطقه‌ای و آبفای استان بستگی دارد.

مردم بیرم سال‌ها است که چشم انتظار هستند، چشم انتظار آبی سالم و قابل شرب. همکاری دستگاه‌های استان به ویژه آبفا و آب منطقه‌ای می‌تواند این چشم انتظاری را پایان بخشد در حالی که اکنون به مانع اصلی تبدیل شده است.

برچسب ها: بیرم ، آب شرب ، کم آبی ، بی آبی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار