عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر جهش‌های متعدد و همچنین رفتار کرونا ویروس گفت: این احتمال وجود دارد تزریق واکسن کرونا مانند واکسن آنفلوانزا سالیانه شود و این ضرورت وجود دارد که با وسواس بیشتری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.
کد خبر: ۹۳۳۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۰ 18 January 2021

تابنالک فارس به نقل از صدا وسیما: عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تاکید بر جهش‌های متعدد و همچنین رفتار کرونا ویروس گفت: این احتمال وجود دارد تزریق واکسن کرونا مانند واکسن آنفلوانزا سالیانه شود و این ضرورت وجود دارد که با وسواس بیشتری پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنیم.
دکتر اورنگ ایلامی با اشاره به انتشار شیوع کرونا انگلیسی با نام علمی «۲۰۲۰۱۲۰۱» اظهار کرد: این ویروس نخستین بار در آخرین روز‌های سال ۲۰۲۰ در انگلیس گزارش شده و به همین دلیل نام آن به ویروس انگلیسی مشهور شد؛ این یک نوع ویروس جهش یافته کرونا است که افراد می‌توانند با استفاده از ماسک، رعایت فاصله گذاری فیزیکی و شست و شوی مکرر دست‌ها در برابر کروناویروس جهش یافته نیز از خود محافظت کنند.
به عقیده این متخصص بیماری‌های عفونی، علت انتشار این ویروس، نبود توازن جمعیت بین انسان و حیات وحش و همچنین قرار گرفتن حیوانات وحشی در سبد غذایی بعضی از جوامع انسانی است که موجب شده این نوع ویروس‌ها انتشار یافته و زندگی بشر دچار اختلال شود.
او یادآور شد: پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده تزریق واکسن کرونا مانند آنفلوآنزا با سویه‌های هر سال تغییر کند و برای افراد سالانه تزریق شود.
دکتر ایلامی دست اندازی بشر به حیات وحش را یکی از عوامل مهم انتشار این نوع ویروس‌ها دانست و گفت: سازمان بهداشت جهانی گفته است که کروناویروس جدید کشف شده در انگلیس، با سرعت انتقال بالاتر، هنوز از کنترل خارج نشده است و بایستی با اقدامات پیشگیرانه، از شیوع بیشتر آن جلوگیری شود.
او با اشاره به ورود این ویروس به ایران بیان کرد: قدرت سرایت پذیری این ویروس جهش یافته بسیار بیشتر از ویروس قبلی است، بنابراین با توجه به افزایش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور، شرایط شیوع بیماری در کشور ما نسبت به قبل پایدارتر است، به نظر می‌رسد می‌توان با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی، از گسترش شیوع آن پیشگیری کرد.
این متخصص بیماری‌های عفونی تاکید کرد: مراکز درمانی و آزمایشگاه‌های تست کرونا باید نسبت به افزایش ناگهانی موارد مثبت بیماری قدری حساس‌تر عمل کنند و سویه‌های جدید این ویروس شناسایی شود تا بتوانیم در کنترل بیشتر کرونا ویروس جدید، با دقت بیشتری عمل کنیم.
به گفته این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز ویروس‌ها به طور مداوم جهش یافته و تغییر می‌کنند و منجر به ظهور انواع جدید می‌شوند؛ براساس تحقیقات در انگلستان نشان می‌دهد که سرعت سرایت پذیری این نوع ویروس به طور قابل توجهی بیشتر از ویروس قبلی است و حتی سرعت انتقال آن تا ۷۰درصد بیشتر شده است.
این متخصص بیماری‌های عفونی در خصوص تاثیر جهش کرونا بر واکسن‌های تولید شده نیز افزود: طبق اظهارات دانشمندان، واکسن‌های تولیدشده علیه جهش فعلی کرونا موثر هستند، از ابتدای شیوع کرونا، این ویروس تاکنون چندین جهش داشته و این جهش‌ها به گونه‌ای نبوده اند که ماهیت ویروس را به صورت کامل تغییر دهند.
سرپرست معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز یاد آور شد: این جهش‌های کوچک ویروس کرونا در برخی آنتی ژن‌ها رخ داده، اما آنتی ژن‌های اصلی که واکسن از روی آن‌ها ساخته شده است، همچنان در این ویروس و ویروس جهش یافته وجود دارد و واکسن‌ها نیز بر روی ویروس جدید موثر هستند، با این وجود مشخص نیست در جهش‌های بعدی ویروس چه اتفاقی می‌افتد که این مطلب اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و فاصله گذاری فیزیکی را یاد آور می‌شود.

برچسب ها: کرونا ، واکسن کرونا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار