فصل دهم کاوش در محوطه تل آجری با همکاری باستان شناسان بین المللی انجام شد .
کد خبر: ۹۳۹۰۶۷
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۸ 08 February 2021

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: حمید فدایی، مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید گفت: فصل دهم کاوش در محوطه تل آجری در آذرماه امسال با هدف ساماندهی و آماده سازی محوطه و عرضه شواهد ارزشمند تاریخی آغاز شد .

علیرضا عسکری چاوردی، سرپرست ایرانی این پروژه بین المللی باستان شناسی گفت: در این کاوش‌ مشترک ایرانی ایتالیائی، باستان شناسان موفق شدند اثبات کنند که احتمالا کوروش فرمان ساخت دروازه پردیس پارسه را صادر کرده است و این دروازه باشکوه در دوره فرزندش کمبوجیه به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: دروازه مکشوفه در محوطه تل آجری واقع در ۳ کیلومتری شمال غرب تختگاه تخت جمشید قرار دارد.

این دروازه به ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر به ارتفاع تقریبی ۱۲ متر از مواد و مصالح خشت و آجر بنا شده است و سرتاسر نمای داخلی و بیرونی آن مزین به آجر‌های رنگین بوده است.
بخش پائین و ازاره دیوار‌ها مزیّن به گل‌های لوتوس، بدنه و نمای دیوار‌ها مزیّن به انواع پنل‌های رنگین از حیوانات اسطوره‌ای نماد‌ها و سمبل‌های اعتقادی ایران باستان، هخامنشی، عیلام و بین النهرین بوده است. مهمتر اینکه در اتاق مرکزی کتیبه‌هایی به خط و نگارش بابلی و عیلامی وجود داشته است.

هیات باستان شناسی مشترک ایرانی ایتالیائی به سرپرستی مشترک پی یر فرانچسکو کالیری از دانشگاه بولونیا و علیرضا عسکری چاوردی از دانشگاه شیراز از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ طی ۱۰ فصل کاوش باستان شناسی مجموعه اسناد و مدارک گسترده باستان شناسی از این محوطه کشف کردند.

برچسب ها: دروازه ، کوروش ، تخت جمشید
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار