رئیس کل دادگستری استان فارس بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تأکید کرد: تمام همت و تلاش ما باید در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها باشد و با کاهش آمار زندانیان این میزان زندانی جرایم غیر عمد و مالی نیز به تدریج از زندان رهایی یابند.
کد خبر: ۹۳۹۳۶۲
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۰۸ 09 February 2021

تابناک فارس به نقل از مهر: حجت الاسلام کاظم موسوی در مراسم آزادی زندانیان جرایم غیر عمد استان فارس، گفت: در دوران تحول قوه قضائیه و در راستای اجرای سند تحول قضائی باید به دنبال جرم زدایی باشیم و بدین منظور پیشگیری از وقوع جرم در اولویت قرار گیرد.

وی بر کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها تأکید کرد: تمام همت و تلاش ما باید در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها باشد و با کاهش آمار زندانیان این میزان زندانی جرایم غیر عمد و مالی نیز به تدریج از زندان رهایی یابند.

رئیس کل دادگستری استان فارس با اشاره به صدور ۶ هزار و ۵۰۰ مورد رأی جایگزین حبس از سوی قضات دادگستری فارس در سال جاری تصریح کرد: در سال جاری ۱۲۰ نفر زندانیان از پابند الکترونیک استفاده کرده‌اند و در ایام دهه مبارک فجر امسال ضمن بازدید از مجتمع حرفه آموزی و کاردرمانی شیراز پرونده قضائی ۷۰۰ نفر از زندانیان واجد شرایط در دستور کار کمیسیون عفو استان قرار گرفت.

وی اظهار امیدواری کرد: طی روزهای آینده نزدیک به ۲۰۰ نفر از این افراد از زندان‌های استان آزاد شوند.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان فارس در ادامه بر لزوم سرکشی و بازدید هدفمند قضات و مسئولان قضائی از زندان‌ها تأکید کرد و بیان داشت: همان گونه که در روایات اسلامی آمده است مستحب است تا قضات از زندانیان سرکشی و جویای اوضاع و احوال مددجویان زندان‌ها باشند و بدین منظور لازم است قضات ضمن بازدید هدفمند از زندان با مددجویان ملاقات و از نزدیک به بررسی مشکلات زندانیان بپردازند.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی همچنین از کاهش آمار ورودی پرونده‌های قضائی دادگستری استان فارس در سال جاری خبر داد و گفت: قضات و کارکنان مجموعه قضائی استان فارس در جهت کاهش آمار پرونده‌ها و اوقات رسیدگی به صورت شبانه روز تلاش می‌کنند و دادگستری استان جز موفق ترین دادگستری‌های کشور در این خصوص است اما لازم است همه مسئولان دستگاه‌ها و نهادها اهتمام در راستای جرم زدایی و پیشگیری از وقوع جرم در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس کل دادگستری استان فارس در این مراسم از سردار پاسدار بوعلی فرمانده سپاه فجر استان، سایر خیرین نیک اندیش، بسیج حقوقدانان و بسیج خواهران استان فارس که با همت ستاد دیه استان در یک حرکت جهادی و مؤمنانه قدم در عرصه خیر گذاشته و زمینه جمع آوری کمک‌های مادی جهت آزاد سازی زندانیان جرایم غیرعمد و تهیه بسته‌های معیشتی برای خانواده زندانیان گذاشتند؛ قدردانی کرد و بر لزوم سرکشی و رسیدگی به امور خانواده زندانیان تأکید کرد.

رئیس شورای قضائی استان اظهار داشت: رسالت ستاد دیه آزادی زندانیان جرایم غیرعمد و بدهی مالی است اما این نهاد مردمی به همه خانواده زندانیان با جرایم عمد و غیرعمد توجه ویژه دارد و با حمایت از آنان تلاش می‌نماید احتمال آسیب در بین خانواده‌ها کاهش دهد.

حجت الاسلام والمسلمین موسوی خاطر نشان کرد: امیدواریم همه مردم رعایت قانون سرلوحه زندگی خود قرار دهند تا خواسته یا ناخواسته گرفتار زندان نشوند. وی در پایان تلاش شبانه روزی مسئولان قضائی استان، مدیرکل زندان‌ها و مسؤولین ستاد دیه استان در خدمت به زندانیان را ستود و از آنان قدردانی کرد.
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار