عمده مشکلات ناشی از عملکرد بانک مرکزی است که باید تامین ارز صنایع به دقت انجام شود یا اینکه راه حل دیگری یافت. به گفته رازقی دولت باید برای حل مشکل واحدهای لبنی ورود کند و سهمیه کارخانجات از مواد اولیه افزایش یابد.
کد خبر: ۹۴۵۶۱۹
تاریخ انتشار: ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۸ 03 March 2021

تابناک فارس به نقل از تسنیم: جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی ظهر امروز با حضور فعالان اقتصادی استان و واحدهای تولیدی برگزار شد. در این جلسه 4 دستور کار مطرح و نمایندگان واحدهای تولیدی مشکلات خود را مطرح کردند.

نخستین دستور کاری که در جلسه مطر شد، مشکلات مخابرات شهرک‌های صنعتی استان بود که بر این اساس واحدهای صنعتی مستقر از قطعی مکرر تلفن و مشکلات مخابراتی استان گلایه‌مند بودند.

در این جلسه چنین مطر شد که از 40 نامه‌ای که برای حل مشکلات مخابراتی شهرک‌های صنعتی به مخابرات ارسال شده تنها 12 مورد حل شده و مابقی همچنان لاینحل باقی مانده است. فعالان صنعتی استان در این جلسه اعلام کردند که قطعی تلفن و عدم برخورداری از ارتباطات بین‌المللی به دلیل مشکلات مخابراتی صنعت و تولید را تحت تاثیر قرار داده است.

عبداللهی، یکی از نمایندگان شهرک‌های صنعتی استان از عدم به رسمیت شناختن بخش خصوصی توسط دولت گلایه کرد و اظهار داشت: دولت بخش خصوصی را به رسمیت نمی‌شناسد و این بزرگترین مشکل واحدهای صنعتی و تولیدی است.

وی با بیان اینکه 67 شهرک صنعتی در استان وجود دارد که هیچ کدام مخابرات درستی ندارند، گفت: نتیجه دعوای شهرک‌های صنعتی و مخابرات سبب شده که صنعتگران از خطوط تلفن برخوردار نباشند.

جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی استان فارس در تائید مشکل صنعتگران گفت: جلسات متعددی برگزار شده اما به نتیجه نرسیده است. به گفته وی شرکت شهرک‌های صنعتی معتقد است که دستگاه‌های دولتی باید امکاناات را ورودی شهرک بیاورد و مابقی را شرکت شهرک‌های صنعتی انجام دهد اما واحدهای صنعتی 10 – 12 سال است که خط تلفن خریداری کردند اما باز هم مشکل حل نشده است.

رئیس اتاق بازرگانی استان فارس افزود: مشکلی که مطرح می‌شود درباره تعویض خطوط تلفن است که باید مخابرات و شرکت شهرک‌های صنعتی با هم به توافق برسند اما هزینه انجام کار را می‌خواهند از بخش خصوصی بگیرند در صورتی که واحدها سال‌ها پیش هزینه خط تلفن را پرداخت کردند.

دستور کار دوم جلسه امروز تعیین تکلیف مالیات بر ارزش افزوده خرید گندم در فاصله سال‌های 87 – 97 بود که سبب بسته شدن کلیه حساب‌های بانکی شرکت تعاونی روستایی استان فارس و تعطیلی کلیه فعالیت‌ها و خدمات ارائه شده به روستائیان شده است.

 

همچنین براساس این دستور کار این موضوع منجر به عدم امکان ارائه خدمات در توزیع آرد خانه‌پز روستایی، نهاده‌های کشاورزی و مواد نفتی به روستائیان شده است.

که استاندار فارس در جلسه تاکید کرد که این مسئله پیگیری شود تا مشخص گردد که مقصر شرکت غله است یا تعاون روستایی و هر مدیری در این زمینه قصور کرده باید با آن برخورد شود. همچنین عنایت‌الله رحیمی اداره مالیات استان را موظف کرد در این زمینه به گونه‌ای عمل کند که منجر به تعطیلی تعاونی‌ها و قطع خدمات به روستائیان نشود.

دستور کار سوم جلسه درباره دریافت کد IRC برای واردات کالاهای سلامت‌محور بود. بر این اساس واردات کالاهای سلامت محور نیاز به تایید وزارت بهداشت و دریافت کد IRC دارد اما هم هزینه دریافت این کد برای تولیدکننده بالا است و هم زمان استفاده از کد محدود و بین 3 تا 6 ماه است.

رازقی برای حل این مشکل پیشنهاد داد که زمان استفاده از کد تا یک سال تمدید و هزینه اخذ کد تعدیل شود. رئیس اتاق بازرگانی استان فارس همچنین پیشنهاد داد شرایط به گونه‌ای تسهیل شود تا کد تنها برای نهاده‌های اصلی وارداتی صادر شود.

در ادامه جلسه دیگر فعالان اقتصادی از زمان بر بودن دریافت کد و درگیر شدن با روال طولانی اداری گلایه کردند که استاندار فارس اعلام کرد پیگیری تفویض اختیاربرای دریافت این کد از سوی مجموعه استانداری انجام می‌شود.

دستور کار چهارم جلسه درباره مشکلات واحدهای لبنی استان بود که بر این اساس کارخانجات لبنی استان برای تامین مواد اولیه به ویژه شکر و کره گیاهی با مشکل روبه‌رو هستند. نمایندگان این واحدها اعلام کردند که گرانی مواد اولیه سبب گرانی محصولات لبنی شده به گونه‌ای که قیمت شیر از سال گذشته تاکنون بیش از 200 درصد افزایش داشته است.

ادامه این روند قطعا کارخانجات لبنی استان را با مشکل و چالش جدی روبه‌رو می‌کند و منجر به اتفاقات ناگواری در تهیه محصولات لبنی می‌شود و هم به مصرف‌کننده آسیب می‌زند و هم تولید را با مشکل جدی روبه‌رو می‌کند.

رازقی در این باره نیز گفت: یارانه‌ای که دولت برای واردات بخشی از مواد اولیه صنایع غذایی پرداخت می‌کند به مصرف‌کننده نهایی نمی‌رسد از طرف دیگر بابت معطلی مواد اولیه وارداتی تولیدکننده باید هزینه زیادی پرداخت کند.

وی گفت: عمده مشکلات ناشی از عملکرد بانک مرکزی است که باید تامین ارز صنایع به دقت انجام شود یا اینکه راه حل دیگری یافت. به گفته رازقی دولت باید برای حل مشکل واحدهای لبنی ورود کند و سهمیه کارخانجات از مواد اولیه افزایش یابد.

رئیس اتاق بازرگانی استان فارس همچنین با اشاره به پیشنهاد دیگری برای حل این مشکل افزود: بخشنامه واردات مواد اولیه توسط کارخانجاتی که می‌توانند خود این مواد را وارد کنند، لغو شود.

از دیگر مشکلاتی که واحدهای لبنی مطرح کردند، افزایش قیمت بسته‌بندی لبنیات است که مربوط به صنایع پتروشیمی می‌شود. رازقی در این باره نیز گفت: صنایع پایین دستی بیش از 10 درصد ظرفیت کار نمی‌کنند که سبب این مشکلات شده است.

وی بیان کرد: واحدهای مادر ترجیح می‌دهند محصولات خود را صادر کنند که این به دلیل معافیت مالیاتی است در صورتی که می‌توانند محصولات و مواد اولیه را برای تهیه ظروف بسته‌بندی در اختیار صنایع پایین دستی قرار دهند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار