نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه از دولت انتظار داریم برای حل مشکل معیشت مردم و رکود تورمی چاره اندیشی کند عنوان کرد: اینکه بگوییم معیشت مردم را به تحریم ها گره نمی زنیم کافی نیست و باید به جای حرف، برنامه عملی ارائه و اجرا کرد و اگر دولت با این شرایط کاملا مهیا میان دستگاه های نتواند کاری از پیش ببرد هیچ دولت دیگری چنین امکانی نخواهد داشت.
کد خبر: ۹۹۳۷۶۹
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۴:۲۲ 14 September 2021

تابناک فارس به نقل از خانه ملت: جعفر قادری در نشست علنی صبح امروز(سه شنبه، 23 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود خطاب به وزیر کشور گفت: وزارت کشور در انتخاب استانداران، خود را از مشورت نمایندگان بی نیاز نداند؛ نمایندگان همسوی با دولت بوده و جز خیر و صلاح دولت چیزی را دنبال نمی کنند اگر حتی بنا بر عدم استفاده از گزینه های معرفی شده مجامع استانی نمایندگان است حتما نظر این مجامع را مد نظر داشته باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تجربیات دولت های یازدهم و دوازدهم نشان می دهد اگر وزارت خارجه بر روی برجام متمرکز شود فرصتی برای رتق و فتق ارتباط با کشورهای همسایه و بلوک شرق نخواهد داشت؛ وقتی دولت اعلام می کند اولویت ارتباط با این کشورها است چرا نباید بیشتر وقت خود را صرفا ارتباط با آنها کند؟ عقل و منطق ایجاب می کند پرونده برجام از وزارت خارجه به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی منتقل شده و این وزارتخانه بر روی ارتباط با کشورهای همسایه متمرکز شود.

وی افزود: به دولت توصیه می کنم هرچند رفتارهای مردمی با حضور در میان مردم مناسب است اما انتظار می رود بخش عمده ای از وقت دولت صرف اصلاح رویه ها و مقررات شده و به کارهای میان مدت و بلندمدت توجه بیشتری شود؛ نگران هستیم دولت وقت خود را بیشتر صرف کارهای عامه پسند کرده و از کارهای کلیدی و اساسی غفلت کند؛ برای توجه به موضوعات کلان وقت کافی نداریم و نباید به راحتی از این فرصت ها صرف نظر کنیم.

قادری همچنین تصریح کرد: به دولت روحانی ایراد می گرفتیم که در معرفی به موقع وزرا تعلل می کند ظاهرا این رویه مختص یک دولت نیست و در همه دولت ها تکرار می شود لذا از دولت رئیسی انتظار داریم در معرفی وزیر آموزش و پرورش تسریع کند تا وضعیت معلمان و دانش آموزان تعیین تکلیف شود.

این عضو مجمع نمایندگان استان فارس اضافه کرد: ظاهرا در مجلس و دولت اراده ای برای پر کردن خلاءهای قانونی وجود ندارد و مجلس به اشتباه تبصره 19 قانون بودجه 1399 که در سال 1400 تکرار شده بود را حذف و بسیاری از سرمایه گذاری های قابل انجام در حوزه راه و شهرسازی بلاتکلیف مانده است لذا در شرایطی که کشور نیازمند به سرمایه گذاری است چرا به خاطر خلاء قانونی بسیاری از ظرفیت ها بلااستفاده مانده و تعیین تکلیف نشده است.

وی در ادامه در تذکری خطاب به هیأت رئیسه مجلس گفت: هیأت رئیسه باید به قانون آیین نامه داخلی پایبند باشد پس به چه دلیل اعلام وصول طرح های عادی را به تأخیر می اندازید در حالی که به استناده ماده 140 آیین نامه مکلف هستید در آن جلسه یا حداکثر تا دو جلسه بعد طرح های آماده عادی را اعلام وصول کنید؛ چرا تصور می کنید قدرت تشخیص شما از سایر نمایندگان بیشتر است مجلس که اداره نیست که رئیس جلسه هرچه اراده کند انجام شود. رئیس مجلس یا رئیس جلسه حکم سخنگو را داشته و نمی تواند به جای مجلس تصمیم بگیرد.

قادری افزود: به مهندس محرابیان توصیه می کنم به تعهدات خود پایبند باشد؛ وقتی وزارت نیرو به سرمایه گذار مجوز انتقال آب می دهد و آن چند صد میلیارد تومان برای انتقال آب از خلیج فارس به استان فارس هزینه می کند با چه توجیهی مجوز آن را تمدید نمی کنید؛ اگر بنا باشد فراخوان بدهیم چرا از اول این کار را نکرده ایم. وقتی ما به تعهدات خود پایبند نیستیم چگونه انتظار داریم سرمایه گذاران به قول و قرار ما اعتماد کنند. مگر ما چقدر امکان سرمایه گذاری داریم که هر سرمایه گذاری را با یک عنوان طرد و دلسرد می کنیم لذا انتظار داریم مجوز سرمایه گذاری متقاضی انتقال آب به فارس را تمدید و برای اجرای خط این انتقال از مسیرهای دیگر فراخوان منتشر کنید.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه از دولت انتظار داریم برای حل مشکل معیشت مردم و رکود تورمی چاره اندیشی کند عنوان کرد: اینکه بگوییم معیشت مردم را به تحریم ها گره نمی زنیم کافی نیست و باید به جای حرف، برنامه عملی ارائه و اجرا کرد و اگر دولت با این شرایط کاملا مهیا میان دستگاه های نتواند کاری از پیش ببرد هیچ دولت دیگری چنین امکانی نخواهد داشت.

وی ادامه داد: روزانه تماس ها و پیگیری های زیادی برای افزایش حقوق برخی گروه ها وجود دارد که از دولت انتظار داریم آنچه برخی گروه های شغلی و کارمندی را عصبانی کرده و تبعیض در پرداخت هاست، در اسرع وقت برای ترمیم قوانین مدیریت خدمات کشوری و نظام هماهنگ پرداخت ها اقدام کند متأسفانه در عمل بسیاری از دستگاه ها از شمول این قوانین مستثنی شده و بی عدالتی را شاهدیم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از وزارتخانه های راه و دفاع می خواهیم در اسرع وقت نسبت به امضای قرارداد قطعه 8 آزادراه ایزدخواست-شیراز اقدام و عملیات اجرایی آن را آغاز کند که اهمیت آن نسبت به سایر قطعات این آزادراه مهم تر است همچنین از وزارت نفت می خواهیم ساخت پالایشگاه و پروژه های پتروشیمی منطقه را تعیین تکلیف کند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار