مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان از مشاهده آفت مگس مدیترانه‌ای و احتمال خسارت در باغ‌های انار این شهرستان خبر داد.
کد خبر: ۹۹۵۸۷۴
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۴ 22 September 2021

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: سیدناصر حسینی خرمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان با اشاره به مشاهده آفت مگس مدیترانه‌ای و احتمال خسارت در باغ‌های انار این شهرستان اظهار کرد: امسال طرح پیش آگاهی و نصب تله در سطح ۳ هکتار از باغ‌های انار ارسنجان انجام شده است.

او تصریح کرد: در برخی از این تله ها، مگس مدیترانه‌ای مشاهده شده است که لزوم پایش و مبارزه با این آفت را در باغ‌های انار نشان می‌دهد.

حسینی خرمی اضافه کرد: این آفت بیشتر به محصولات شیرین مانند هلو، زردآلو، گلابی، سیب، گوجه، آلو، توت، انجیر، خرمالو، انار و مرکبات حمله می‌کند و علایم خسارت به صورت تغییر رنگ در محل تخم‌ریزی مگس بر روی میوه، پوسیدگی میوه در اثر تغذیه لارو آفت و ریزش شدید میوه ظاهر می‌شود.

او ادامه داد: آفت مگس مدیترانه‌ای به دلیل تعداد نسل بسیار بالا و همه چیز خواری می‌تواند تا ۹۰ درصد به محصول انار خسارت وارد کند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ارسنجان تاکید کرد: نصب تله‌های جلب کننده حاوی مایع سراتراپ، سراتینکس یا فرمونی به تعداد پانزده تا بیست عدد در هکتار برای شکار انبوه تاثیر بسزایی در جلوگیری از خسارت آفت مگس مدیترانه‌ای دارد.

حسینی خرمی استفاده از طعمه غذایی مسموم و محلول پاشی با پروتئین هیدرولیزات با نسبت ۳ در صد لیتر آب را از دیگر روش‌های کاهش خسارت این آفت برشمرد و تاکید کرد: بهترین راه مبارزه با این آفت، برداشت به موقع میوه‌های رسیده، جمع آوری و انهدام میوه‌های آلوده است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار