بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا ابتدای شهریور تا آخر مهر است .
کد خبر: ۱۱۲۹۵۸۹
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۲ - ۱۵:۴۹ 02 October 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به اهمیت تزریق واکسن آنفلوآنزا در گروه‌های پرخطر، بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا را ابتدای شهریور تا آخر مهر عنوان کرد.

عباس رضاییان زاده گفت: هرساله با نزدیک شدن به فصل پاییز، بیماری‌های ویروسی از جمله آنفلوانزا شیوع پیدا می‌کند و امسال احتمال همه گیری سه گانه کرونا، آنفلولانزا و آر اس وی (ویروس سین‌سیشیال تنفسی) وجود دارد.

او ادامه داد: تاکید پزشکان بر تزریق واکسن آنفلوانزا برای کاهش عوارض ناشی از این بیماری، به این دلیل است که آنتی‌بیوتیک‌ها هیچ تأثیری روی این بیماری‌ها ندارند و این واکسن برای گروه‌های در معرض خطر که ابتلاء به آنفلوانزا در آن‌ها با عواقب سنگین تری همراه است، تجویز می‌شود.

دکتر رضائیان زاده افزود: بنا بر اعلام کمیته کشوری واکسن آنفلوانزا، اولویت نخست تزریق واکسن، کادر درمان، سپس مادران باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن بدخیم مانند سرطان ها، دیابت و فشارخون است .

معاون بهداشت دانشگاه بیان کرد: با توجه به تعداد واکسن آنفلوانزایی که در اختیار معاونت بهداشت دانشگاه قرار می‌گیرد، به طور معمول بخشی از کادر درمان با اولویت شاغلان در بخش‌های بالینی و آی سی یو‌های تنفسی تحت تزریق رایگان واکسن قرار می‌گیرند و سایر گروه‌های پرخطر باید واکسن را از بخش خصوصی تهیه کنند.

این مقام مسوول در دانشگاه با اشاره به اینکه به طور معمول واکسن‌های آنفلوانزا دو ظرفیتی و چهار ظرفیتی هستند، گفت: هر دو این واکسن ها، بر اساس اطلاعات جمع آوری شده از ویروس آنفلوانزای شایع در سال قبل تهیه شده اند و می‌توانند ویروس‌های آنفلوانزای شایع سال جاری را پوشش دهند.

معاون بهداشت دانشگاه در خصوص سن مجاز برای تزریق واکسن آنفلوانزا اظهار کرد: بر اساس توصیه ها، افراد می‌توانند یک دز کامل واکسن را از ۶ ماهگی تزریق کنند.

او با اشاره به تاثیر واکسن آنفلوآنزا در کاهش موارد بستری و مرگ و میر از این بیماری، تاکید کرد: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوآنزا ابتدای شهریور تا آخر مهر است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار