9 درخت کهنسل در فارس ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس از ثبت ۹ پرونده میراث طبیعی این استان در فهرست ملی خبر داد.
کد خبر: ۱۱۷۳۵۳۴
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۴۰۳ - ۱۱:۲۲ 30 June 2024

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: محمد ثابت اقلیدی گفت: ۹ پرونده میراث طبیعی در ۴ شهرستان استان در فهرست ملی ابلاغ شده است .

به گفته او : پرونده مجموعه درختان سرو کهنسال تنگ بیدک و پرونده درخت سرو کهنسال کوه درختی در شهرستان فسا با شماره‌های ۱۲۶۴ و ۱۲۶۳ در فهرست ملی به ثبت رسیده‌اند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس افزود: قدمت درخت سرو کهنسال کوه درختی ۸۰۰ الی ۹۰۰ سال تخمین زده شده است.
وی با بیان اینکه پرونده درختان کهنسال سرو مسجد جامع ایچ در شهرستان استهبان هم طی تشریفات قانونی به شماره ۱۲۶۲ در فهرست ملی جای گرفت، افزود: پرونده درخت زبان‌گنجشک قدمگاه علی ابن موسی‌الرضا (ع) با قدمت حدود ۳۰۰ الی ۳۵۰ سال و به شماره ۱۲۹۳ همچنین درخت چنار قدمگاه علی بن موسی‌الرضا (ع) با قدمت ۴۰۰ الی ۴۵۰ سال و به شماره ۱۲۵۸ و درخت کهنسال گردوی امامزاده عبدالرحمن (ع) به شماره ۱۲۵۷ در شهرستان اقلید در فهرست ملی به ثبت رسیدند.
ثابت اقلیدی ادامه داد: پرونده میراث طبیعی درخت چنار کهنسال کشوری با قدمت ۲۵۰ تا ۳۰۰ سال به شماره ۱۲۶۱ و درخت سرو کهنسال پلنگان با قدمت ۴۵۰ الی ۵۰۰ سال و به شماره ۱۲۶۰ در شهرستان نی‌ریز در فهرست ملی به ثبت رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس همچنین به ثبت ملی درخت سرو کهنسال خواجه جمالی در شهرستان نی‌ریز بخش آباده طشک نیز اشاره کرد و گفت: پرونده این درخت هم به شماره ۱۲۹۲ در فهرست ملی جای گرفت.
ثابت اقلیدی تأکید کرد: این آثار با رعایت حقوق مالکانه تحت نظارت حمایت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قرار گرفتند و تدوین ضوابط حفاظتی و تعین عرصه و حریم این آثار به عهده این وزارتخانه است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر اصالت اثر شود ممنوع است.

 

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار