شکر قهوه‌ای از لحاظ تغذیه‌ای هیچ مزیتی بر شکر سفید ندارد.
کد خبر: ۱۰۷۰۲۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۴:۳۰ 02 October 2022

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: کارشناس ارشد تغذیه بالینی دانشکده تغذیه و علوم غذایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز گفت:با وجود توصیه‌هایی که امروزه در زمینه مصرف نان‌های سبوس دار و برنج قهوه‌ای وجود دارد، اما خوب است بدانیم شکر قهوه‌ای از لحاظ تغذیه‌ای هیچ مزیتی بر شکر سفید ندارد؛ بنابراین باید نسبت به تبلیغاتی که در این زمینه انجام می‌شود، هوشمندانه‌تر رفتار کنیم.


نسرین نسیمی، افزود:در ادامه مهم‌ترین تفاوت‌های شکر سفید و شکر قهوه‌ای از نظر نحوه فرآوری و ارزش غذایی را مرور می‌کنیم:

از نظر نحوه فرآوری برای هر دو نوع شکر فرآیند طولانی طی می‌شود. در فرآیند تولید شکر سفید، با استخراج عصاره چغندر یا نیشکر و انجام فرایند‌های خالص سازی و تشکیل کریستال‌های شکر و ملاس (به عنوان محصول جانبی فرآیند تولید شکر و فیبر قند) شکر سفید تهیه می‌شود.

اما شکر قهوه‌ای به یکی از دو روش زیر تولید شود:

۱-شکر خام که به طور کامل تصفیه نشده است و قبل از فرآیند حذف ملاس از کریستال‌های شکر به دست می‌آید. در این روش، دانه‌های شکر بزرگتر از شکر معمولی با رنگ طلایی است.

۲- در روش دوم با افزودن ملاس به شکر سفید تصفیه شده، شکر به رنگ قهوه‌ای در آمده و در این صورت حتی بیش از شکر سفید فرآوری می‌شود. همچنین حجم ملاس موجود در شکر قهوه ای، علاوه بر رنگ می‌تواند بر عطر و طعم شکر نیز تاثیرگذار باشد.

مهمترین نکته در خصوص شکر سفید و قهوه‌ای بررسی تفاوت این دو نوع شکر در ارزش غذایی است. همانطور که گفته شد، هر دو نوع شکر (سفید و قهوه ای) از لحاظ تغذیه‌ای مشابه هستند. از نظر کالری، ۱۰۰ گرم شکر سفید حاوی ۳۹۶ کیلوکالری است و همین مقدار شکر قهوه‌ای حاوی ۳۷۳ کیلوکالری است. همچنین شکر سفید حاوی ۹۷-۹۶درصد ساکارز است و شکر قهوه‌ای با توجه به نحوه فرآوری و درصد ملاس، حاوی ۹۶-۹۳ درصد ساکارز است. بدین ترتیب می‌توان گفت که شکر قهوه‌ای هیچ برتری تغذیه‌ای به شکر سفید ندارد و تنها تفاوت اصلی بین این دو نوع شکر، طعم و رنگ آن‌ها است.

مصرف شکر، عامل مهمی در اپیدمی چاقی و علت اصلی بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲ و بیماری‌های قلبی است. از این رو توصیه می‌شود که مصرف انواع شکر‌ها و مواد غذایی حاوی شکر زیاد را محدود کنیم و آگاه باشیم که شکر قهوه‌ای ارزش تغذیه‌ای بالا یا کالری کمتری ندارد و در مصرف آن زیاده روی نکنیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار