نماینده مرودشت در مجلس گفت: : با رایزنی‌ها و تلاش‌هایی که با دولت به ویژه معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت، مشکل تامین ارز برای واردات خودرو‌های نو و کارکرده در مسیر حل و فصل شدن قرار گرفته و در ماه‌های آینده باید شاهد تسریع در واردات خودرو به کشور باشیم.
کد خبر: ۱۱۲۸۶۲۵
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۴۰۲ - ۱۴:۴۴ 27 September 2023

تابناک فارس به نقل از تسنیم: جلال رشیدی کوچی با اشاره به حرف و حدیث‌هایی که اخیراً درباره واردات خودرو به کشور در رسانه‌ها مطرح می‌شود، گفت: ما در قانون ساماندهی بازار خودرو دو نوع ارز را برای واردات خودرو‌های نو و کارکرده تعریف کردیم، یکی ارز ناشی از صادرات و دیگری ارز دارای منشا خارجی، اما متاسفانه برخی‌ها برای اینکه بخواهند خودشان را عاقل جلوه دهند این دو را با هم یکی می‌کنند.

وی افزود: ارز ناشی از صادرات به معنای آن است که شما کالایی را به خارج از کشور صادر کرده اید و مابه ازای آن خودرو وارد کشور کنید. در حالی که ارز منشا خارجی عبارت است از ارز در اختیار شرکت‌ها یا بنگاه‌هایی خارج از کشورکه مالکان آن‌ها ایرانی اند و منابع ارزی خود را از تبادلات تجاری و اقتصادی که بیرون از کشور دارند به دست آورده اند.

رشیدی کوچی خاطرنشان کرد: مجلس در قانون ساماندهی بازار خودرو به این دسته از افراد مجوز داد تا اساس گردش مالی حساب‌های تجاری شان امکان را داشته باشند که به کشور خودرو وارد کنند.

نماینده مرودشت در مجلس تصریح کرد: به طور مثال فردی که در خارج از کشور گردش مالی سالانه ۲۰۰ میلیون دلاری دارد می‌تواند سالانه به میزان ۵۰ میلیون دلار خودرو وارد ایران کند؛ بنابراین این مسئله هیچ ارتباطی به سازوکار‌های اقتصادی داخلی و قوانین و آیین نامه‌های بانک مرکزی هم ندارد.

 


وی گفت: با رایزنی‌ها و تلاش‌هایی که با دولت به ویژه معاون اول رئیس جمهور صورت گرفت، مشکل تامین ارز برای واردات خودرو‌های نو و کارکرده در مسیر حل و فصل شدن قرار گرفته و در ماه‌های آینده باید شاهد تسریع در واردات خودرو به کشور باشیم.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار