رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان فارس ادامه می دهد:به رغم برگزاری جلسات متعدد برای فعالیت و رونق مجموعه روغن نباتی در جلسات متاسفانه در شرایط فعلی شاهد بی تفاوتی مسئولان روغن نباتی نسبت به فعالیت کارخانه روغن نباتی هستیم.
کد خبر: ۹۰۶۱۷۲
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۴ 04 October 2020

کارخانه روغن نباتی شیراز که با وساطت مسئولان توانست در ماه های گذشته مشکلاتش را برطرف کند و دوباره به چرخه تولید بازگردد اما در حال حاضر با مشکلات جدیدتری مواجه شده است.

عدم تامین مواد اولیه، بازار فروش، قرار گرفتن کارخانه نباتی در یکی از نقاط خوب شهر شیراز و ارزش بالای زمین این مجموعه و .... باعث شدکه در شرایط فعلی مالک نرگس دست از تولید بکشد و همواره با بازنشست کردن سالانه حدود 10 نفر از کارگران به فکر فروش زمین این مجموعه بیفتد.

آن طور که مؤیدی عضو شورای عالی کار می گوید: در حال حاضر به دلیل وارد نشدن مواد اولیه و روغن خام سبب شده تا کارگران کارخانه روغن نباتی شیراز روز‌ها را بدون فعالیت بگذرانند.

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه شرایط زندگی و معیشت کارگران به هیچوجه خوب نیست می‌گوید: متاسفانه در حال حاضر کارخانه‌ها هم شرایط خوب و مناسبی ندارند این در حالی است که در شهری مانند شیراز تعداد افراد بیکار به مراتب زیاد است مسئولان باید برای ایجاد اشتغال این افراد تمام تلاش‌شان را به کار بگیرند تا شاهد تعطیلی دو ماهه فعالیت کارخانه روغن نباتی نباشیم.

بی تفاوتی مسئولان نسبت به کارخانه روغن نباتی

رئیس کانون شوراهای اسلامی کار استان فارس ادامه می دهد:به رغم برگزاری جلسات متعدد برای فعالیت و رونق مجموعه روغن نباتی در جلسات متاسفانه در شرایط فعلی شاهد بی تفاوتی مسئولان روغن نباتی نسبت به فعالیت کارخانه روغن نباتی هستیم.

زور مسئولان به مالکان کارخانه نمی رسد

مویدی با اشاره به اینکه متاسفانه زور مسئولان به مالکان کارخانه روغن نباتی شیراز نمی رسد می گوید: شاید هم در پشت پرده این کارخانه موضوعی باشد که کارگران از آن خبری ندارند که تمام این عوامل بیانگر این موضوع است که فعالان کارگری نسبت به موضوعات و مشکلات این قشر دلسرد شده اند.

تلاش ها برای بهبود معیشت کارگران بی فایده است

عضو شورای عالی کار در ادامه با اشاره به اینکه به رغم فعالیت و تلاش ها و پیگیری‌ها یی که دلسوزان و رسانه ها برای بهبود وضعیت کارگران در کارخانه ها انجام می دهند اما متاسفانه اتفاق خوبی در عمل رخ نمی دهد، می افزاید: در حال حاضر کارگران کارخانه روغن نباتی دو ماه است که بلا تکلیفند و هر سری که از وضعیت این افراد صحبت می کنیم مسئولان کارخانه اذعان دارند که کارگران حقوقشان را دریافت می کنند.

وی با اشاره به اینکه طبق شنیده ها در حال حاضر مالکان کارخانه روغن نباتی حقوق کارگران را می پردازند بیان می کند: بی شک تولید روغن نباتی در استان فارس و شهر شیراز باعث می شود که مردم و کارگران استان این محصول را با قیمتی ارزان‌تر خریداری کنند.

 

ضرورت برخورد قاطع مسئولان با افرادی که قصد کارخانه داری ندارند

مویدی با بیان اینکه برای بهبود وضعیت اقتصاد و مشکلات کارگران مسئولان باید با مالکانی که قصد کارخانه داری ندارند بر خورد کنند ادامه می دهد: بعضی افراد در سال های گذشته با هدف نابودی کارخانه ها و فروش زمین آنها بعضی از کارخانه های استان و شیراز را با ارزان ترین قیمت خریداری کردند که جهت رفع این بحران مسئولان باید این مجموعه ها را به افراد اهل واگذار کنند.

دلسردی مسئولان باعث تعطیلی روغن نباتی در آینده می شود

یکی از کارگران کارخانه روغن نباتی شیراز هم با بیان اینکه مجموعه روغن نباتی شیراز همانند یک غده سرطانی است که بعضی اوقات حال و وضع مناسبی دارد و گاهی اوقات وضع خوبی ندارد می گوید: در شرایط فعلی عواملی مانند شیوع کرونا و عدم واردات مواد اولیه باعث شده که تولید این مجموعه با مشکلات متعددی مواجه شود.

این کارگر در گفت و گو با ایلنا با اشاره به اینکه تحریم ها باعث شده که واردات روغن به کشور انجام نشود، می افزاید: عواملی مانند در اختیار نداشتن مواد اولیه، شیوع بیماری کرونا و تحریم ها سبب شده که حدود دو ماه هیچ تولیدی و فعالیتی در کارخانه روغن نباتی شیراز انجام نشود و این در حالیست که حقوق کارگران در این ماه ها پرداخت می شود.

این کارگر در ادامه با بیان اینکه ورود دادگستری به مشکلات کارخانه روغن نباتی شیراز باعث شد تا مالک کارخانه حقوق کارگران را سر موعد مقرر واریز کند می گوید: اما طی جلساتی که برگزار شده مقرر شده که تا دو هفته آینده مشکلات کارخانه روغن نباتی شیراز بر طرف شود و این مجموعه مجددا اقدام به تولید کند.

به گفته وی در دو الی سه سال گذشته هیچ تعدیل نیرویی در کارخانه روغن نباتی شیراز انجام نشده است.

این کارگر در ادامه با اشاره به اینکه در حال حاضر سالیانه حدود 7 الی 8 کارگر روغن نباتی بازنشست می شوند ادامه می دهد: اما نباید فراموش کرد که کارخانه روغن نباتی شیراز دیگر درست نمی شود و بی شک دلسردی مسئولان باعث می شود تا این مجموعه در آینده تعطیل شود.

 

وی با بیان اینکه طبق صحبت هایی که با مسئولان داشتیم احساس کردیم که این افراد هم دیگر از مشکلات کارخانه نرگس شیراز خسته شده اند و بیشتر تمایل به جمع آوری این مجموعه دارند، می افزاید: بی شک جلسات گسترده و ... جهت برطرف کردن مشکلات روغن نباتی در سال های گذشته باعث شده که مسئولان هم از وضعیت کارخانه روغن نباتی خسته شوند.

این کارگر در ادامه با اشاره به اینکه تعطیلی کارخانه روغن نباتی و برند 70 ساله نرگس شیراز مشکلاتی را برای صنعت استان ایجاد می کند می افزاید: عدم حمایت و بی توجهی کارفرما باعث شده کارخانه روغن نباتی به این روز بیفتد.

مالک نرگس تمایلی به تولید روغن ندارد

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کارفرما چندان تمایل به تولید روغن ندارد می افزاید: افزایش قیمت زمین کارخانه روغن نباتی شیراز شاید یکی از دلایلی است که کارفرما را از تولید سرد کرده است این در حالی است که قیمت هر متر زمین روغن نباتی به حدود 17 میلیون تومان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه کارخانه روغن نباتی در بهترین و توریستی ترین منطقه شیراز قرار دارد می گوید: متراژ زیاد زمین و مساحتی بالغ بر 12 هکتار باعث شده که مالکان کارخانه روغن نباتی بیشتر به فروش زمین تمایل داشته باشند.

بازنشست کردن کارگران و جایگزین نکردن نیرو زمزمه تعطیلی نرگس در آینده

این کارگر در ادامه با بیان اینکه متاسفانه بدهی کارخانه به سازمان تامین اجتماعی باعث شده تا بیمه کارگران از اوایل مهرماه مجددا قطع شود می افزاید: مالکان کارخانه با بازنشست کردن سالیانه حدود 10 نفر و عدم جایگزینی نیرو به دنبال تعطیلی این مجموعه هستند.

به گزارش ایلنا بالا بودن هزینه تولید و تحریم ها و مشکلات در تامین مواد اولیه باعث شده که مالکان کارخانه ها عطایشان را به لقایشان ببخشند و دست از تولید بکشند و در نهایت با فروش زمین کارخانه پول بسیار زیاد‌تر و بدون دردسری را کسب کنند این در حالی است که در نهایت دود تمام این مشکلات به چشم کارگران می رود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار