برخی افراد گمان می‌کنند که حتما بعداز تزریق واکسن کرونا باید دچار عوارضی مانند تب و ... شوند تا از اثربخشی واکسن مطمئن شوند.
کد خبر: ۹۸۰۴۰۰
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۱ 22 July 2021

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: برخی افراد گمان می‌کنند که حتما بعد از تزریق واکسن کرونا باید دچار عوارضی مانند تب، بدن درد و ... شوند تا از اثربخشی واکسن مطمئن شوند، اما این تصور درست نیست، زیرا بسیار پیش آمده که افراد پس از دریافت واکسن کرونا به دنبال بروز عوارضی مانند تب، بدن درد و سردرد در خود هستند تا از عملکرد موثر سیستم ایمنی خود در ایجاد حفاظت علیه ویروس مطمئن شوند.

این درحالی است که باید توجه کرد که سیستم ایمنی بدن با دو مکانیسم متفاوت در برابر هرگونه ماده خارجی از جمله واکسن عمل می‌کند؛ یکی سیستم ایمنی ذاتی که بلافاصله وارد میدان می‌شود و دوم سیستم ایمنی اکتسابی که روز‌ها تا هفته‌ها طول می‌کشد تا علیه ماده خارجی فعال شود.

بر اساس اعلام سامانه آموزش آنلاین سازمان نظام پزشکی، عوارضی که بلافاصله پس از تزریق پیدا می‌شوند حاصل عملکرد سیستم ایمنی ذاتی بوده که این عملکرد هم فرد به فرد متفاوت است؛ این در حالی‌ بوده که ایمنی طولانی‌مدت به دنبال فعالیت سیستم ایمنی اکتسابی و لنفوسیت‌هاست بنابراین مستقل از میزان بروز عوارض در روز پس از تزریق است.

پربیننده ترین

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار
پرطرفدارترین عناوین