مجتبی دهقان پور با اشاره به اینکه کاروان مذکور از سی ام بهمن تا سوم اسفندماه به مدت چهار روز کاری برگزار خواهد شد، گفت: استان فارس، دومین تولید کننده محصولات کشاورزی در کشور است.
کد خبر: ۱۰۹۳۱۴۹
تاریخ انتشار: ۳۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۳:۴۴ 19 February 2023

تابناک فارس به نقل از ایانا: مجتبی دهقان پور با اشاره به اینکه کاروان مذکور از سی ام بهمن تا سوم اسفندماه به مدت چهار روز کاری برگزار خواهد شد، گفت: استان فارس، دومین تولید کننده محصولات کشاورزی در کشور است.

وی با بیان اینکه فارس دارای 37 شهرستان و 93 مرکز جهاد کشاورزی است، به این نکته گریز زد که ترویج الگوی کشت ملی به عنوان مهمترین برنامه اجرایی نظام جمهوری اسلامی ایران برای تأمین امنیت و اقتدار غذایی در کشور است.

به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، ترویج الگوی کشت ملی، چندین هدف را دنبال می کند که هدف کلی، اطلاع رسانی به موقع، آگاهی بخشی، علاقمندسازی و متقاعد نمودن عوامل انسانی مرتبط با طرح به ویژه کشاورزان عزیز برای همراهی، مشارکت فعال و کمک به تحقق اهداف و انتظارت پیش بینی شده می باشد.

دهقان پور؛ افزایش آگاهی و دانش جامعه در خصوص برنامه الگوی کشت ملی و توسعه ریز نهادها برای توسعه سرمایه های اجتماعی را از دیگر اهداف این طرح برشمرد و یادآور شد: با آموزش های گروهی مزرعه ای در سازه های ترویجی همچون کانون جوانان روستایی و عشایری، صندوق های اعتبارات خرد زنان روستایی، مزارع نوآوری و سایت های الگویی و کانون های یادگیری که در واقع همان مزارع کشاورزان خبره هستند، تعامل بیشتر بین بهره برداران، بخش اجرا و تحقیقات و تقویت سرمایه های اجتماعی کلید خواهد خورد.

این مسئول افزود: ارتقای ضریب نفوذ دانش و فن آوری های نوین در میان کشاورزان برای دستیابی به اهداف و انتظارات برنامه الگوی کشت ملی در کشور، یکی دیگر از اهداف این طرح است.

دهقان پور در عین حال توضیح داد که بر همین اساس، برنامه جامع آموزشی- ترویجی الگوی کشت ملی در سطح ملی و استانی تدوین گریده و در این برنامه از راهبرد ترویجی توسعه مدیریت مشارکتی استفاده شده است.

او به این نکته اشاره کرد که گروه مخاطبان این برنامه علاوه بر کشاورزان، تولیدکنندگان و بهره برداران بخش کشاورزی، تصمیم سازان و مجریان مرتبط با بخش کشاورزی و مراکز علمی مرتبط با این بخش هستند.

دهقان پور گفت که در این برنامه از انواع روش های آموزشی ترویجی همچون آموزش های انفرادی، مهارتی، غیر حضوری، کارگاهی، بازدیدهای آموزشی و سایر روش ها استفاده می شود.

وی با اشاره به برخی از مهمترین رویکردهای اجرایی آموزش و اثرات ترویج الگوی کشت ملی در حوزه کشاورزی، تاکید کرد که دستیابی به الگوی کشت مناسب و پایدار منطقه ای متناسب با هر اقلیم، توسعه کشت در دیمزارها، تغییر سطوح آبی به محصولات جدید مانند کینوا، قصیل، گلرنگ و محصولات کم آب بر، توسعه کشت گیاهان پاییزه، توسعه کشت علوفه های جدید و کم آب بر و توسعه کشت در محیط های بسته گلخانه و انتقال کشت سبزیجات و صیفی جات از فضای باز به گلخانه، برخی از این رویکردهاست

کاهش آب مصرفی در بخش کشاورزی از طریق ارتقای بهره وری آب و توسعه روش های آبیاری نوین، توسعه کشت قراردادی در کشور، افزایش ضریب نفوذ دانش با ارتقای عملکرد در هکتار، مدیریت ریسک، بیمه کشاورزی و تاب آوری، توسعه کشت دانه های روغنی، افزایش عملکرد در واحد سطح از طریق مدیریت کنترل و مبارزه با علفهای هرز، آفات و بیماری ها و تغذیه گیاهی در تمام مراکز جهاد کشاورزی، برخی دیگر از این رویکردهاست که دهقان پور با اشاره به آن، گفت: آموزش های ترویجی موضوعی متناسب با این رویکردها بر حسب نیاز شهرستان و منطقه به اجرا در خواهد آمد.

این مسئول یادآور شد: هر روز پنج تیم تحقیقاتی و کارشناسی به منظور انتقال یافته های تحقیقاتی به کشاورزان به پنج منطقه استان اعزام خواهد شد.

این برنامه با مشارکت سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، معاونت آموزش و ترویج کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی، صندوق بیمه کشاورزی و مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی استان فارس اجرا می شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار