کودکان دو تا چهار ساله در طول رشد خود، درباره غذا و عادت‌های غذایی جدید کنجکاوی پیدا می‌کنند و تمایل دارند خودشان غذا را انتخاب کنند.
کد خبر: ۱۱۲۵۸۴۰
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۴۰۲ - ۱۶:۴۴ 11 September 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: والدین پس از یک سال اول زندگی کودکان، با کاهش شدید رشد و همچنین کاهش اشتهای کودک خود مواجه می‌شوند، به طوری که اغلب از لاغری و بدغذایی کودک خود شکایت دارند. خوب است بدانیم کودکان دو تا چهار ساله در طول رشد خود، درباره غذا و عادت‌های غذایی جدید کنجکاوی پیدا می‌کنند و تمایل دارند خودشان غذا را انتخاب کنند.

اگرچه برخی مواد غذایی ضروری است، اما هر کودک نیاز‌ها و ذائقه غذایی منحصر به فردی دارد. به طور کلی، در هر وعده غذایی لازم است به کودک غذا‌هایی از هر پنج گروه غذایی اصلی (نان و غلات، میوه، سبزی، شیر و لبنیات، گوشت و حبوبات) داده شود. هرچند ممکن است همیشه کودک مقدار توصیه شده از هر پنج گروه غذایی را نتواند بخورد، اما اگر غذا‌های سالم و متنوعی سرو شود در نهایت در طول هفته آنچه را نیاز دارد دریافت می‌کند.

کودک من در طول روز چقدر باید غذا بخورد؟

بهتر است کودکان دست کم سه وعده غذایی و دو میان وعده در روز میل کنند. میان وعده‌های مناسب شامل شیر پاستوریزه یا جوشیده، نان و پنیر، خرما، میوه و خشکبار شامل گردو، بادام، انجیر و مواردی از این قبیل است. تا جایی که امکان دارد از دادن تنقلاتی مانند پفک، یخمک و چیپس که ارزش تغذیه‌ای آن کم است باید خودداری کرد. از این رو خرید مواد غذایی خانواده لازم است بر اساس لیست و با در نظر داشتن مغذی بودن یا نبودن هر ماده غذایی صورت گیرد تا از در دسترس بودن تنقلات با ارزش غذایی کم پیشگیری شود.

نکات مهم رفتاری موثر بر اشتهای کودک

هیچ گاه زمانی که کودک خسته و خواب آلود است به اجبار و از ترس گرسنه ماندن کودک، به او غذا ندهید.
هنگام غذا دادن به کودک شتاب و عجله نداشته باشید و در محیط آرام اجازه بدهید کودک غذای خود را بخورد.
کودکان به غذا‌هایی که در آن‌ها از رنگ‌های سبز، زرد و نارنجی استفاده شده باشد، بیشتر علاقه دارند.
اگر کودک به ماده غذایی علاقه نداشته باشد، جانشین مناسبی برای همان ماده غذایی پیدا کنید و هیچگاه کودک را به خوردن غذایی که تمایل ندارد مجبور نکنید.
دقت کنید اشتهای کودک مانند خلق و خوی او متغیر است و به علت حس استقلال طلبی کودک در این بازه سنی، اجازه بدهید کودک غذای خود را انتخاب و با دست آن را لمس کند.
مراقب عادت‌های غذایی پدر و مادر و سایر افرادی که مراقبت کودک هستند، باشید. در صورت تمایل نداشتن این افراد به غذا، در هنگام حضور کودک آن را بیان نکنند.
غذا خوردن با همسالان می‌تواند بر اشتهای کودک موثر باشد.
در صورت اشتهای کم کودک سعی کنید وعده‌های غذایی متعدد، اما کم حجم به او بدهید.
دقت کنید هر میان وعده باید با وعده‌های اصلی غذا دو ساعت فاصله داشته باشد.
هدف از توصیه‌های تغذیه‌ای به کودکان دو تا پنج سال، تامین بیشترین میزان رشد، تکامل و شکل گیری رفتار‌های مثبت غذا خوردن از همین دوران کودکی است.

 

برچسب ها: تغذیه ، کودکان
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار