مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: یادروز سعدی، شامگاه جمعه ۳۱ فروردین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهمان ویژه بین‌المللی در شیرازبرگزار می‌شود .
کد خبر: ۱۱۶۲۹۹۵
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۳:۲۸ 17 April 2024

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: حمیدرضا قانعی با اعلام برنامه‌های هفته بزرگداشت سعدی شیرازی، گفت: امسال برپایی ویژه برنامه‌های این هفته دسته بندی متفاوتی دارد و می‌کوشیم با گفت وگو و مذاکره با رایزن‌های فرهنگی کشورهای مختلف اندیشه‌های سعدی را به بیرون از مرزها منتقل کنیم.
وی افزود: بزرگداشت سعدی در فارس باید از بزرگترین رویدادهای فرهنگی فارس باشد زیرا امروز همه مردم ایران به زبان او سخن می گویند و حق بزرگی به گردن زبان و ادبیات فارسی دارد، اندیشه‌های و حکمت‌های سعدی مایه مباهات و گنجینه ارزشمندی برای ایرانیان است.
او ادامه داد: در رویدادهایی که با همکاری انجمن آثار و مفاخر ایران برگزار می‌کنیم، تلاش می‌شود تا گستره‌ای فراتر از استان بگیرد و این‌بار هم با همکاری رایزن‌های فرهنگی کشورهای مختلف، این هدف دنبال می‌شود.
قانعی اعلام کرد: برنامه اصلی یادروز سعدی، شامگاه جمعه ۳۱ فروردین با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مهمان ویژه بین‌المللی و دیگر مسئولان ملی و استانی برگزار می‌شود .

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: برنامه‌های هفته بزرگداشت سعدی شیرازی با تلفیق رویدادهای فرهنگی، هنری، علمی و کودک و نوجوان برگزار می‌شود.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت: امسال بخش علمی هفته گرامیداشت سعدی در فارس رونق بسیاری دارد و حدود ۱۵ سخنرانی علمی از سوی اساتید و سعدی پژوهان از جمله میرجلال‌الدین کزازی برای عموم مردم ارائه می‌شود.
قانعی افزود: شورای پاسداشت زبان و ادبیات فارسی فارس با همکانی اصناف و اماکن به واحدهای صنفی که تابلو آنها مغایر با قوانین پاسداشت زبان فارسی از تذکر داده و رصد و پایش می‌کند تا واحدهای جدید در انتخاب نام خود به این قوانین پایبند باشند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس با اشاره به آغاز جشنواره عروسکی حکایات سعدی از اردیبهشت ماه امسال، گفت: این رویدادها مردم و خانواده‌ها را با سعدی ارتباط می‌دهد و تاثیرگذاری بالایی در حفاظت از زبان فارسی و پیشگیری از انحراف بیشتر آن دارد.

معاون فرهنگی و امور رسانه فارس هم گفت: ویژه برنامه‌های هفته بزرگداشت سعدی شیراز یکم اردیبهشت ماه پس از گلباران آرامگاه وی آغاز می‌شود و سپس با برنامه علمی ادامه می‌باید.
غلامرضا خوش اقبال افزود: دریا اورس، سعدی پژوه و ایرانشناس و رئیس بنیاد فرهنگ و زبان آتاتورک و سفیر سابق ترکیه در ایران مهمان ویژه برنامه اصلی گرامیداشت سعدی شیرازی برای سخنرانی علمی در شامگاه ۳۱ فروردین ماه است.
وی ادامه داد: رویداد‌های علمی بین‌المللی هفته سعدی با همکاری بنیاد آثار و مفاخر ایران در تهران برگزار می‌شود و در این قالب سوم اردیبهشت رویداد "سعدی در اقلیم چین" با همکاری مرکز چین شناسی در دانشگاه علامه طباطبایی تهران با سخنرانی استاد امیرجلالی برگزار می‌شود، چهارم اردیبهشت ماه سفارت هندوستان میزبان برنامه سعدی و نسخه‌های سعدی در این کشور با سخنرانی آذرمیدوخت صفوی و دکتر شالویی است و روز پنجم رویداد سعدی و نظامیه بغداد در سفارت عراق اجرا می‌شود.
معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس اضافه کرد: اختتامیه هفته بزرگداشت سعدی شیرازی هم به میزبانی انجمن آثار و مفاخر فرهنگی ایران ششم اردیبهشت ماه در تهران برگزار می‌شود.

خوش‌اقبال عنوان کرد: محفل انس خوشنویسی و شکسته نویسان استانی و ملی از دیگر برنامه‌های هفته گرامیداشت سعدی است که آثار خلق شده آنها در نگارخانه حافظ و لابی تالار حافظ تا پایان این هفته یعنی ۶ اردیبهشت ماه در معرض دید عموم قرار داده می‌شود.

برچسب ها: برنامه ، بزرگداشت ، سعدی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار