مدیر عامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس گف با اشاره به این که کارخانجات لبنی که اقلام تعزیراتی را تولید می‌کنند به دلیل غیر منطقی بودن نرخ ها، در حال ورشکستگی هستند و نفس‌های آخرشان را می‌کشند، افزود: از ۵۱ کارخانه لبنی در فارس تنها ۱۸ کارخانه فعال هستند که از این تعداد باید به صراحت اعلام کنم ۸ کارخانه در حال جان کندن بوده و تنها ۱۰ کارخانه که انواع و اقسام محصولات لبنی را تولید می‌کنند فعال هستند.
کد خبر: ۹۵۶۶۹۲
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۴:۵۰ 17 April 2021

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: ابراهیم معتمد‌ی افزود: مسوولان نگذارند این ۸ کارخانه به سرنوشت۳۳ کارخانه تعطیل شده فارس دچار شوند.

وی اظهار داشت: ابتد‌ای آذر سال گذشته که قیمت شیر خام به طور عجیب و غریب افزایش یافته و از ۲۷۰۰ تومان به ۴۵۰۰ تومان رسید قیمت ۱۰ قلم کالای تعزیراتی لبنی نیز تعیین و ابلاغ شد که البته همان موقع هم قیمت‌ها عادلانه نبود و دو روز بعد از قیمت گذاری دولتی، قیمت خرید شیر خام از دامداران افزایش یافت، بی آنکه قیمت محصولات فرآوری شده افزایش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس خاطر نشان کرد: از آن زمان تاکنون که قیمت دستمزد کارگران افزایش حدود ۴۰ درصد‌ی پیدا کرده و ظروف یکبار مصرف پتروشیمی و کارتن‌های بسته بند‌ی فرآورده‌های لبنی دو برابر شده و یا پول آب، برق و گاز افزایش پیدا کرده، اما قیمت ۱۰ قلم لبنیات تعزیراتی که توسط دولت نرخ گذاری می‌شود هیچ تغییر قیمتی پیدا نکرده است و کارخانجات لبنی از محل تولید این محصولات در حال ضرردهی شدید‌ی هستند.

معتمد‌ی بیان داشت: این در حالی است که ۸ کارخانه لبنی استان فارس که جزو کارخانجات کوچک و متوسط لبنیاتی استان هستند تنها همین ۱۰ قلم کالا‌های تولید می‌کنند و نمی‌توانند ضرر ناشی از تولید این اقلام را با تولید دیگر فرآورده‌های لبنی جبران کنند.

مدیر عامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس گفت: دولت لبنیات را به دو دسته تقسیم کرده و ۱۰ قلم لبنیات شامل پنیر uf، چند نوع ماست و شیر را با نرخ تعزیراتی قیمت گذاری می‌کند این در حالی است که ماست‌های طعم دار، خامه، شیر‌های فرآوری شده با دیگر اقلام همچون شیر کاکائو، شیر موز و شیر توت فرنگی و غیره، مشمول قیمت گذاری نیستند و کارخانجات می‌توانند با اعلام نرخ‌های پیشنهاد‌ی شان برای اقلام مذکور در سامانه ۱۲۴، تولیدات شان را به بازار عرضه کنند این در حالی است که ۱۰ قلم کالای تعزیراتی صرفاً توسط دولت نرخ‌گذاری می‌شود و افزایش قیمت بیش از قیمت اعلامی تخلف است.

وی با اشاره به این که کارخانجات لبنی که اقلام تعزیراتی را تولید می‌کنند به دلیل غیر منطقی بودن نرخ ها، در حال ورشکستگی هستند و نفس‌های آخرشان را می‌کشند، افزود: از ۵۱ کارخانه لبنی در فارس تنها ۱۸ کارخانه فعال هستند که از این تعداد باید به صراحت اعلام کنم ۸ کارخانه در حال جان کندن بوده و تنها ۱۰ کارخانه که انواع و اقسام محصولات لبنی را تولید می‌کنند فعال هستند.

معتمد‌ی خاطرنشان کرد: برخی کارخانجات بزرگ به دلیل ضرردهی بابت تولید اقلام تعزیراتی ترجیح می‌دهند اقلام غیر تعزیراتی را تولید و عرضه کنند و آن‌هایی هم که محصولات تعزیراتی را تولید می‌کنند و ضرر خودشان را با تولید سایر محصولات جبران می‌کنند.

مدیرعامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس افزود: این در حالی است که ۸ کارخانه کوچک که در حال تعطیلی هستند ماشین آلات شان به گونه‌ای است که همین ۸ قلم کالا را قادر به تولید هستند و سایر اقلام را نمی‌توانند تولید کنند.

وی ادامه داد: به دلیل این مشکلات، کارخانجات کوچک استان به صورت نیمه تعطیل و یک روز در میان فعالیت می‌کنند و در سایر روز‌ها چراغ این کارخانه‌ها خاموش است.

وی با انتقاد از عدم بررسی دولت پیرامون مشکلات کارخانجات لبنی کوچک، گفت: در نامه‌ای که به رئیس ستاد تنظیم بازار کشور این مشکلات را شرح دادیم و به صراحت درخواست کردیم که کارشناسان دادگستری که افراد بی غرض و بی طرفی هستند نسبت به قیمت گذاری اقلام تعزیراتی بر اساس هزینه‌ها اقدام کنند، اما در جواب ما پاسخ داده شد قیمت‌ها همین است که هست و هیچ افزایش قیمتی امکان پذیر نیست.

مدیر عامل شرکت تعاونی شیر و فرآورده‌های لبنی فارس گفت: این وضعیت دو راه را پیش روی کارخانجات می‌گذارد یا اینکه مجبورند کارخانجات را تعطیل کنند تا ضرر بیشتری نکنند و یا آن‌ها وادار به تقلب، دروغگویی و عدم تحویل جنس خوب به مردم می‌شوند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار