سه روستای محمدآباد استهبان، صحرارود فسا و باغ صفای سرچهان از این استان به جشنواره روستای قرآنی کشور معرفی شده اند.
کد خبر: ۹۶۴۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۹ 17 May 2021

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس گفت:از استان فارس ۱۲ روستا برای انتخاب روستای قرآنی کشور در سامانه‌ای که اعلام شده بود، ثبت‌نام کردند، اما بعد از بررسی‌ها و امتیازبندی‌ها تنها سه روستای یاد شده انتخاب و معرفی شدند.

احمدرضا نداف با بیان اینکه برای انتخاب روستای قرآنی باید ۳۷ شاخص را مدنظر قرار دهیم، گفت: انتخاب روستای قرآنی کشور دارای شاخص‌هایی است که در بخش‌های عمومی و تخصصی تقسیم‌بندی می‌شود. شاخص عمومی شامل شهدا و ایثارگران روستا‏، علما و نخبگان فرهنگی و دینی، مساجد و حسینیه فعال، کتابخانه فعال و آثار علمی منتشر شده توسط اهالی روستا است.

نداف ادامه داد: شاخص‌های تخصصی سه دسته و شامل شاخص آموزشی و پژوهشی، شاخص تبلیغی و ترویجی و شاخص‌های کیفی هستند، در شاخص آموزشی و پژوهشی، برخورداری از مؤسسه و مرکز فرهنگی و قرآنی فعال، جلسه خانگی و هیئت قرآنی فعال، دوره و کارگاه آموزشی قرآن‏، قرآن‌آموز (دوره‌های آموزش قرآن)، حافظ و قاری قرآن، معلم و مربی قرآنی فعال، نشست و کرسی پژوهشی و آثار علمی و آموزشی قرآنی منتشر شده توسط اهالی روستا موردنظر است.

رئیس گروه قرآن و عترت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ادامه داد: در شاخص تبلیغی و ترویجی، مواردی، چون برگزاری محفل و کرسی تلاوت قرآن‏، محصول قرآنی تولید شده توسط اهالی روستا، برگزیده در مسابقات و جشنواره‌های قرآنی (شهرستانی، استانی و ملی)، گروه فعال تواشیح، همخوانی و سرود، خادم، پیشکسوت و فعال قرآنی، رویداد قرآنی، موقوفه قرآنی، مسجد مجری طرح تلاوت نور، ضریب اثربخشی فعالیت‌های قرآنی در روستا (سبک زندگی، کاهش جرائم اجتماعی و بزهکاری) و برنامه‌های قرآنی روستا در سال ۱۴۰۰ (مصوب شورای اسلامی روستا) بررسی می‌شود.

وی اظهار کرد: شاخص‌های کیفی نیز شامل ضریب اثربخشی مفاهیم و آموزه‌های قرآن در فضای عمومی روستا (سبک زندگی اسلامی، کاهش جرائم اجتماعی، بزهکاری و...) برنامه‌های قرآنی روستا در سال ۱۴۰۰ و فضاسازی قرآنی روستا و استقرار المان‌های محیطی مرتبط است. در تمامی این موارد امتیاز شاخص‌ها به نسبت جمعیت روستا محاسبه خواهد شد.

نداف بیان کرد: در بین روستا‌هایی که ثبت‌نام کردند مثلاً یک روستا هیچ وقف قرآنی نداشت پس از امتیاز این پارامتر برخوردار نشد یا اینکه مؤسسه قرآنی نداشت، به همین دلیل در نهایت توانستیم تنها سه روستا را از استان فارس به تهران معرفی کنیم.

انتخاب روستای قرآنی کشور، یکی از طرح‌های مصوب معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که با هدف الگوسازی و جهت‌دهی فعالیت‌های قرآن و عترت در روستاها، توسعه و ترویج و جریان‌سازی فرهنگ قرآن و عترت در اقشار مختلف جامعه و تقویت هویت دینی و شبکه‌سازی فعالیت‌های قرآن و عترت در مناطق روستایی کشور اجرا می‌شود.

فراخوان این طرح برای نخستین بار توسط معاونت مذکور در اسفندماه سال ۱۳۹۹ اعلام شد تا روستا‌های قرآنی کشور بتوانند در این طرح شرکت کنند و مهلت ثبت‌نام در آن هم تا ۱۵ فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ تمدید شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار