مدیر کل امور عشایر فارس اظهار کرد: ۶۷ درصد از مراتع استان فارس در اختیار عشایر کوچرو است، ۲۰ هزار تن گوشت قرمز که یک سوم گوشت قرمز استان است، توسط عشایر تامین می‌شود.
کد خبر: ۹۶۴۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۰۷:۰۰ 18 May 2021

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: روح الله بهرامی در نشست خبری گفت: عشایر به خاطر نوع اشتغال و پایین تریین نرخ بیکاری که دارند، به نوعی در نقش پدافند اقتصادی این جامعه انکار نشدنی است و این اقتصاد نیاز به سستم پشتیبانی تولید دارد.

او اظهار داشت: زندگی عشایری نماد اقتصاد مقاومتی و نمونه بارز تولید کالای ایرانی است و این جامعه به علت زندگی در عرصه‌های مرتعی حافظان اصلی منابع و محیط زیست و به نوعی نماد جامعه سبز بوده و به علت توانمندی تولیدی آن‌ها در امنیت غذایی و معیشت پایدار کلان و خرد کشور نقش بی دلیلی دارند.

مدیر کل امور عشایر فارس اظهار کرد: ۶۷ درصد از مراتع استان فارس در اختیار عشایر کوچرو است، ۲۰ هزار تن گوشت قرمز که یک سوم گوشت قرمز استان است، توسط عشایر تامین می‌شود.

بهرامی با یادآوری این مطلب که به دلیل پراکنده بودن در نقاط مختلف استان، نقش پدافند غیرعامل ایفاد می‌کند افزود: عشایر یک پایگاه فرهنگی، فرهنگ اصیل ایران اسلامی هستند.

مدیر کل امور عشایر فارس با اشاره به اینکه حرکت یا کوچ تغییر رویکرد خدمات رسانی به عشایر از تقاضا محوری و نشسته به عرضه محوری و ایستاده است افزود:برای جلوگیری از خسارت بیشتر در خشکسالی خرید تضمینی دام برای اولین بار در کشور با محوریت پشتیبان کوچ دام و اتحادیه مرکزی انجام می‌شود.

بهرامی اذعان داشت: مرتع عرصه معیشت و اقتصاد تولیدی عشایر است واگذاری و یا تغییر کاربری مرتع یعنی پیامد‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی، بنابراین با توجه به خشکسالی و کم شدن علوفه مرتعی ۱۰ هزار تن علوفه دستی به صورت نهاده‌های دام کنسانتره در اختیار عشایر قرار می‌گیرد.

به گفته بهرامی، یکی از طرح‌های مهم، طرح زنجیره تولید گوشت قرمز است که دام‌ها پروار بندی می‌شود و وام‌ها کم درصد برای این حوزه در اختیار عشایر قرار می‌گیرد.

او با اشاره به اینکه ترویج انرژی‌های پاک مهمترین اولویت ماست که تامین پنل‌های خورشیدی شکل می‌گیرد، تاکید کرد: ۴۶۰ پنل خورشیدی بین عشایر در حال توزیع است.

مدیر کل امور عشایر اظهار داشت: زنان نیمی از جامعه عشایر تشکیل می‌دهند و باید توانمند سازی اقتصادی زنان به صورت سیستماتیک اجراگردد، که تاکنون در استان فارس ۸۰ صندوق خرد زنان با تعداد ۲۵۰۰ نفر از زنان عشایری تحت پوشش این صندوق‌ها قرار دارند و مبلغ سه میلیاردو چهارصد میلیون تومان تسهیلات در اختیار این افراد قرار داده شده که در حوزه اشتغال خانگی، صنایع دستی و گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار