دو موزه جدید در استان فارس راه‌اندازی می‌شود.
کد خبر: ۹۶۴۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۵:۳۱ 18 May 2021

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: با توجه به شعار امسال روز جهانی موزه‌ها باید برنامه‌ریزی‌ها به سمت‌و‌سویی رود که شاهد تحول بزرگی در این اماکن فرهنگی باشیم که بی‌شک نتیجه آن توسعه پایدار گردشگری و رونق این صنعت خواهد بود.
جمشید معینی افزود: شیوع بیماری کرونا و تعطیلی‌های پی‌در‌پی موزه‌ها و اماکن فرهنگی و همچنین محدودیت‌هایی که برای بازدید گردشگران از این اماکن در نظر گرفته شد بی‌رمقی گردشگری و به‌تبع آن موزه گردی را به همراه داشت که البته اجتناب‌ناپذیر هم بود.
وی گفت: در یک سال و چند ماه اخیر آمار بازدید‌ها از موزه‌ها کاهش یافت، اما چراغ موزه‌های استان خاموش نشد.
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با تأکید بر اینکه موزه‌ها نباید شی‌محور باشند افزود: وضعیت کنونی نشان داد که چاره‌ای جز بازنگری در کار‌های فرهنگی نداریم و باید به چشم‌انداز‌های آینده این حوزه نگاه جدیدتری بیندازیم.
معینی با اشاره به وجود ۴۴ موزه فعال در استان گفت: بیش از ۲۵ هزار شی‌تاریخی در فارس وجود دارد، اما حدود ۵ هزارشی در معرض دید عموم قرارگرفته است.
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس بابیان اینکه هم‌اکنون نزدیک به ۱۲ هزارشی تاریخی و فرهنگی فارس در سامانه جام به ثبت رسیده است افزود: همه اطلاعات مربوط به یک شی تاریخی شامل عکس، قدمت، محل کشف، کاربری در این سامانه به ثبت می‌رسد که این اقدام نوعی مستند نگاری برای حفاظت بیشتر و اصولی اشیا است.
معینی گفت: دو موزه نورآباد در شهرستان ممسنی و موزه عروسک ملل در شهرستان اوز به‌زودی به بهره‌برداری خواهند رسید که موزه باستان‌شناسی در زمینی به مساحت ۳هزار مترمربع ، زیربنای ۲هزار مترمربع و با صد میلیارد ریال هزینه ساخته شده است .
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس، رونمایی از اطلس نقشه باستان‌شناسی ۳۶ شهرستان استان فارس شامل آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی، تجلیل از فعالان حوزه میراث‌فرهنگی و راه اندازی شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی در اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس و کمیته گردشگری بافت تاریخی را از برنامه‌های روز جهانی موزه در فارس بیان کرد.
معینی گفت: در روز موزه وبینار‌های تخصصی هفته میراث‌فرهنگی نیز شامل معرفی سایت موزه دروازه پردیس پارسه (تخت جمشید) برای تور‌های تخصصی، معرفی موزه‌های بخش خصوصی و دولتی در استان فارس و معرفی بخشی از شاخص‌ترین آثار موزه، آثار میراث معنوی استان فارس در فهرست آثار ملی ایران، سامانه جام و ثبت ۵۵۰۰ اثر تاریخی فرهنگی منقول در استان فارس، مستند نگاری آثار تاریخی فرهنگی، با رویکرد تزئینات وابسته به معماری، معرفی موزه پارس به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های کشور، معرفی مسجد جامع عقیق به‌عنوان قدیمی‌ترین بنا در شیراز با حفظ کاربری برگزار می‌شود.

برچسب ها: موزه ، میراث فرهنگی
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار