فخری با اشاره به نامناسب بودن وضعیت اقتصادی مردم که باعث کاهش چشمگیر گردشگران شده است ، تصریح می کند: در صورتی که وضعیت کرونا بهتر شود و دفاتر خدمات گردشگری بتوانند فعالیت شان را آغاز کنند می توان در خرداد ماه انتظار رونق گردشگری در استان را داشت.
کد خبر: ۹۶۵۵۴۵
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۷:۰۷ 21 May 2021

تابناک فارس به نقل از ایلنا: صنعت گردشگری کشور براساس آخرین آماری که وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در اسفندماه ۹۹ اعلام کرد، ۲۲ هزار میلیارد تومان از ویروس همه‌گیر کرونا متضرر شده است.

آمارها نشان می دهد که قبل از شیوع کرونا بیش از ۱/۵ میلیون نفر در صنعت گردشگری ایران فعالیت داشتند که عده زیادی از این شاغلان هم اکنون به خاطر این ویروس کار خود را از دست داده اند و بخش زیادی از دفاتر خدمات مسافرتی نیز تعطیل شده اند.

از همین رو است که رئیــس هیئت مدیره انجمــن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اســتان فارس می گوید: « بیش از ۷۰ درصد دفاتر گردشگری فارس در تعطیلی کامل به سر می برند.»

محمود فخری در گفت و گو با «ایلنا» با اشاره به اینکه ممنوعیت سفرهای سیاحتی در اردیبهشت ماه باعث شد تا گردشگری به صورت کلی وجود نداشته باشد، می افزاید: در حال حاضر بازار گردشگری تشنه مسافر است و در خانه ماندن افراد در ایام کرونا سبب شد تا مردم تمایل به مسافرت داشته باشند.

فخری ادامه می دهد: ممنوعیت سفر در اردیبهشت ماه که نتیجه بی برنامگی دولت در رهاسازی سفرهای مردم در فروردین ماه بود باعث شد تا مسافرت و ورود افراد به استان تحت تاثیر کرونا قرار بگیرد تا مهم‌ترین ماه سال برای سفر به فارس مناسب نباشد.

وی با بیان اینکه مردم در ماه رمضان از مسافرت استقبال زیادی نمی‌کنند، خاطرنشان می کند: شیوع کرونا و قرمز بودن وضعیت شهرها به طور کل گردشگری را از بین برد.

اگرچه گردشگری در دیگر کشورها روز به روز بهتر می شود اما آن‌طور که رئیــس هیئت مدیره انجمــن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی اســتان فارس می گوید: « این اتفاق در ایران رخ نمی دهد و گردشگری ایران روز به روز رو به زوال است، به طوری که طی چند ماه گذشته دفاتر مسافرتی استان هیچ فروشی در بخش تورهای مسافرتی نداشته اند.»

 

چشم امید رونق گردشگری فارس به خردادماه

وی با اشاره به نامناسب بودن وضعیت اقتصادی مردم که باعث کاهش چشمگیر گردشگران شده است ، تصریح می کند: در صورتی که وضعیت کرونا بهتر شود و دفاتر خدمات گردشگری بتوانند فعالیت شان را آغاز کنند می توان در خرداد ماه انتظار رونق گردشگری در استان را داشت.

فخری به بیکاری حدود۶۰ الی ۷۰ درصد پرسنل دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری اشاره می کند و می افزاید: بسیاری از دفاتر مسافرتی و گردشگری استان در حالت تعطیل و یا نیمه تعطیل قرار دارند و بعضی از دفاتر مسافرتی که در گذشته با ۴۰ پرسنل از ۸ صبح تا ۸ شب فعالیت می کردند با شیوع کرونا و مشکلات ناشی از آن فعالیت شان از ۸ صبح به ۱۳ عصر کاهش و تعداد نیروها نیز از ۴۰ نفر به ۵ پرسنل کاسته شده است.

فخری به مشکلات دیگر صنوف و روی آوردن کارکنان دفاتر خدمات گردشگری به مشاغل دیگر اشاره می کند و یادآور می شود: افرادی که از دفاتر خدمات گردشگری بیرون می زنند به مشاغلی رو می آورند که هیچ ارتباطی به گردشگری ندارد و عملا فعالیت و آموزش هایی که در سال های گذشته کسب کرده اند را از دست می دهند.

 

 

 

مجموعه تخت جمشید بازگشایی شد

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید نیز با بیان اینکه مجموعه تخت جمشید از شنبه هفته جاری بازگشایی شد و مردم می توانند از این مجموعه جهانی بازدید کنند، می گوید: مجموعه تخت جمشید مدت زیادی به دلیل شیوع بیماری کرونا بسته بود و بسیاری از افراد هنوز از بازگشایی این مجموعه اطلاعی ندارند.

حمید فدایی در گفت و گو با «ایلنا» و با اشاره به اینکه هنوز آمار دقیقی از میزان کاهش بازدید کنندگان تخت جمشید نسبت به گذشته در اختیار نداریم، می افزاید: گردشگران خارجی در میان بازدید کنندگان مجموعه تخت جمشید حضور ندارند و همزمان با بسته شدن در سایت جهانی حضور گردشگران خارجی در مجموعه تخت جمشید متوقف شد.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید فروردین و اردیبهشت ماه را فصل بازدید گردشگران داخلی و خارجی در مجموعه های تاریخی استان می داند و خاطرنشان می کند: « حدود دو سال است که همزمان با شیوع کرونا میزان بازدید گردشگران از تخت جمشید بسیار کاهش یافته است.»

به گفته وی بازدید گردشگران از مجموعه جهانی تخت جمشید در فروردین ماه و ۱۳ روز نوروز به اندازه یک روز سال های قبل نبوده است.

تا اسفندماه ۹۹ نزدیک به دو سوم نیروی شاغل در هتل‌ها و دفاتر خدمات گردشگری که بیــش تر آن ها را زنان تشکیل می دادند، همچنان بیکارند.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار