عضو کمیسیون انرژی مجلس ضمن همان طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته‌اند کمبود برق در کشور حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار مگاوات است این در حالی است که در زمستان باید به منظور تامین سوخت مورد نیاز خانگی حداقل ۳۰درصد نیروگاه‌ها را خاموشی داد که این مسئله معضل قطعی برق در زمستان را ایجاد می‌کند و از آنجا که در این مدت کوتاه نمی‌توان نیروگاه ساخت، باید همچون سال‌های گذشته از منابعی مانند واردات گاز از ترکمنستان استفاده کرد که خوشبختانه مسئولان کشور وارد مذاکره با مقامات ترکمنی شده‌اند.
کد خبر: ۱۰۰۲۲۵۵
تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۶ 17 October 2021

تابناک فارس به نقل از خانه ملت: عضو کمیسیون انرژی مجلس ضمن تشریح اقدامات ضروری برای جلوگیری از قطعی گاز و برق در زمستان، از مذاکره مسئولان کشور با مقامات ترکمنستان برای از سر گیری واردات گاز از این کشور خبر داد.

 

*** مذاکره ایران با ترکمنستان برای واردات گاز

سیدموسی موسوی با اشاره به گزارش‌های رسیده در مورد کمبود برق و گاز در زمستان، اظهار کرد:

همان طور که رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته‌اند کمبود برق در کشور حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار مگاوات است این در حالی است که در زمستان باید به منظور تامین سوخت مورد نیاز خانگی حداقل ۳۰درصد نیروگاه‌ها را خاموشی داد که این مسئله معضل قطعی برق در زمستان را ایجاد می‌کند و از آنجا که در این مدت کوتاه نمی‌توان نیروگاه ساخت، باید همچون سال‌های گذشته از منابعی مانند واردات گاز از ترکمنستان استفاده کرد که خوشبختانه مسئولان کشور وارد مذاکره با مقامات ترکمنی شده‌اند.

 

*** اقدامات ضروری برای جلوگیری از قطعی گاز و برق در زمستان

نماینده مردم لامرد و مهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه، عنوان کرد:

مسیر دیگر برای جلوگیری از قطعی گاز و برق در زمستان پر کردن مخازن نیروگاه‌ها از سوخت مایع است، همچنین باید نسبتی میان مصرف خانگی و صنایع ایجاد کرد چراکه هر جا کم میاوریم گاز و برق صنایع قطع می‌شود و در نهایت با تشکیل یک سیکل معیوب آثار منفی آن را در کشور مانند گرانی محصولاتی همچون سیمان می‌بینیم.

وی در ادامه، افزود:

افزایش راندمان نیروگاه‌ها، وارد مدار کردن برخی از نیروگاه‌های از کار افتاده و اورهال کردن ازجمله اقداماتی است که می‌توان در کوتاه مدت برای مقابله با بحران کمبود برق در زمستان انجام داد.

موسوی با بیان اینکه استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد ازجمله اقدامات بسیار مهمی است که هیچگاه مسئولان به آن توجه نکردند، بیان کرد:

اگرچه چندین سال است نسبت به استانداردسازی وسایل گرمایشی تاکید می‌شود چراکه انرژی بسیاری را از این طریق هدر می‌رود اما هنوز هیچ قدمی در این مسیر برداشته نشده است لذا از مردم هم می‌خواهیم که وسایل گرمایشی‌شان را بهینه کنند تا با صرفه جویی در مصرف مانع از قطعی گاز در زمستان شوند.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان، نسبت به اینکه مجموعه اقدامات وزارتخانه‌های نفت و نیرو مانع از قطعی برق و گاز در زمستان و آسیب زدن به تولید صنایع بزرگ خواهد شد ابزار امیدواری کرد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار