براساس اعلام محیط زیست استان فارس شاخص آلودگی هوا امروز به ۱۰۹ رسیده که برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم تلقی می‌شود.
کد خبر: ۱۰۰۸۷۷۶
تاریخ انتشار: ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - ۱۵:۰۱ 13 November 2021

تابناک فارس به نقل از تسنیم: هوای کلانشهر شیراز از ابتدای امسال در بازه‌های زمانی مختلف در وضعیت ناسالم قرار گرفته است و سبب شده که هشدارهای محیط زیست برای پرهیز از رفت‌ و آمدهای غیرضروری در شهر ادامه داشته باشد.

براساس اعلام محیط‌زیست استان فارس شاخص آلودگی هوا امروز به 109 رسیده که برای گروه‌های حساس جامعه ناسالم تلقی می‌شود. براساس استانداردهای محیط زیست شاخص کیفی هوا معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسیدکربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، اوزون و ذرات معلق را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نشان می‌دهد.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه‌ کیفیت هوا به کار می‌رود و نشان می‌دهد که هوا چقدر تمیز یا آلوده است. محدوده این شاخص بین 0 تا 500 متغیر است. هر چه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است.

 

شاخص 100 عمدتا نشان‌دهنده‌ مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استانداردهای ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر 100 معمولا قابل قبول فرض می‌شوند اما با عبور شاخص از 100، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به تدریج برای همه ناسالم می‌شود.

براساس اطلاعات موجود شیراز هشتمین کلانشهر کشور است که بخشی از این آلودگی ناشی از وجود واحدهای صنعتی است که در محدوده شهر قرار دارند. علاوه بر آن کاهش بارش‌ها نیز پیش‌بینی آلودگی هوا را به دنبال داشته است.

حمید ظهرابی، مدیرکل محیط زیست استان فارس پیش از این در گفت‌وگو با تسنیم به بیان چرایی آلودگی هوا پرداخت. به گفته وی آلودگی‌هایی که باعث کاهش کیفیت هوا می‌شود دو دسته است، یک دسته آلودگی‌هایی که ناشی از فعالیت انسان و دسته دیگر آلودگی ناشی از گرد و غبار است.

مدیرکل محیط‌زیست استان فارس آلودگی‌های دسته اول را خودروها، صنایع و مصارف خانگی و غیره عنوان کرد که در پاییز و زمستان خود را نشان می‌دهد، به عبارتی در آن فصل با سکون و وارونگی دما مواجه هستیم و آلودگی به چشم هم قابل رویت است.

ظهرابی در توضیح آلودگی ناشی از گرد و غبار گفت: این آلودگی خارج از فصل‌های بارش و زمانی که وزش باد زیاد باشد، رخ می‌دهد. به گفته وی استان فارس نسبت به سال قبل به صورت میانگین 45 درصد کاهش بارندگی داشته است که این سبب شده بیابان‌ها و تالاب‌ها خشک شود و اراضی کشاورزی دیم نیز از فعالیت کشاورزی خارج شوند و پوشش گیاهی خود را از دست بدهند.

مدیرکل محیط‌زیست استان فارس معتقد است که همه اینها تبدیل به منابع ایجاد آلودگی و گرد و غبار شده و اگر شرایط به گونه‌ای باشد که با وزش باد همراه باشد این دو عامل آلودگی و ناسالم بودن هوا را سبب می‌شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار