راعی تشکیل کارگروه گیاهان دارویی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای کمک به رونق تولید گیاهان دارویی در استان فارس و پیگیری برای پیشرفت پروژه شهرک صنعتی دارویی در استان را دیگر محور فعالیت‌های این معاونت دانست.
کد خبر: ۱۰۶۲۳۲۶
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۹ 18 August 2022

تابناک فارس به نقل از باشگاه خبرنگاران: محمدجواد راعی در جمع اصحاب رسانه استان، فرا رسیدن هفته دولت را گرامی داشته و از تلاش‌های اصحاب رسانه در آگاهی مردم جامعه نسبت به خدمات و اولویت‌های حوزه سلامت تقدیر کرد.

او محور مهم فعالیت‌های کنونی این معاونت را اجرای صحیح طرح ملی «دارویار» عنوان کرد که با هدف انتقال یارانه دارو‌ها از ابتدای چرخه (مواد اولیه و واردات آن) به انتهای چرخه (مصرف کننده)، در حال انجام است.

دکتر راعی گفت: از آغاز اجرای طرح ملی دارویار، نشست‌های ستادی به صورت روزانه، با محوریت پایش روند اجرای صحیح این طرح در استان، بررسی مشکلات داروخانه‌ها و ارائه راهکار‌های عملیاتی در این زمینه در حال برگزاری است.

او گفت: ۲ هزار ۳۷۲ بازرسی از داروخانه‌های استان انجام شده با هدف اینکه این طرح به صورت مفید و قابل اجرا پیگیری شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به «جلوگیری از قاچاق معکوس داروها»، به عنوان یکی از مزیت‌های اجرای طرح ملی دارویار، از پوشش بیمه‌ای ۳۶۶ قلم داروی بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های فشارخون، دیابت، قلبی عروقی و برخی از دارو‌های اعصاب و روان در طرح ملی دارویار خبر داد.

این مقام مسئول در دانشگاه همچنین تشکیل دو اداره جدید در معاونت غذا و داروی دانشگاه، شامل اداره تجویز و مصرف منطقی دارو و اداره مبارزه با قاچاق کالا‌های سلامت محور را نیز گامی در مسیر توسعه خدمات این حوزه برشمرد که در یک سال اخیر انجام گرفته است.

راعی تشکیل کارگروه گیاهان دارویی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای کمک به رونق تولید گیاهان دارویی در استان فارس و پیگیری برای پیشرفت پروژه شهرک صنعتی دارویی در استان را دیگر محور فعالیت‌های این معاونت دانست.

او گفت: همچنین با تلاش‌های انجام شده، سامانه الکترونیکی تجویز شیر مصنوعی یارانه‌ای در استان فارس با دریافت موافقت وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای اجرای آن در سطح کشور، با محوریت دانشگاه علوم پزشکی شیراز به صورت پایلوت اجرا می‌شود.

راعی گفت: در راستای کمک به تسهیل در فرآیند نان گرم ویژه بیماران مبتلا به سلیاک نیز نخستین نانوایی سنگگ ویژه این بیماران در شهر صدرا راه اندازی شده است.

این مقام مسئول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، اعطای امکان صدور پروانه تولید برخی از محصولات دانش بنیان با فناوری پیشرفته در استان فارس، شامل تجهیزات اندوسکوپی، پروب‌های سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی برای نخستین بار در کشور را دیگر دستاورد این معاونت برشمرد و گفت: از ابتدای سال بیش از ۲۵۰۰ پروانه صادر یا تمدید شده است.

به گفته معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از ابتدای شهریور پارسال، مدت زمان بررسی و تایید نقشه کارخانه‌های مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی از ۹.۴ روز به ۶.۵ روز و زمان صدور پروانه‌های ساخت موادغذایی و آرایشی بهداشتی از ۱۲.۷ روز به ۹.۸ روز در استان فارس کاهش یافته است، همچنین بیش از دو هزار و پانصد پروانه بهداشتی در استان صدور، تمدید و اصلاح شده است.

او همچنین از حذف حواله‌های کاغذی برای دریافت دارو‌های موردنیاز مراکز سوء مصرف مواد در استان خبر داد که با هدف تسریع در فرایند‌های این حوزه صورت گرفته است.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار