رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورز با بیان اینکه کشور ما، رتبه چهارم ثبت نظام میراثی کشاورزی مهم جهانی را دارد، گفت: تاکنون ۷۲ نظام در ۲۴ کشور ثبت جهانی شده است که چین با بیشترین تعداد در جایگاه اول، ژاپن جایگاه دوم و اسپانیا و مراکش با شش نظام به طور مشترک در جایگاه سوم قرار دارند.
کد خبر: ۱۱۰۷۶۴۵
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۹ 29 May 2023

تابناک فارس به نقل از صدا و سیما: رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه فرآیند ثبت نظام انجیر استهبان به عنوان چهارمین نظام میراثی کشاورزی مهم جهانی در ایران از چند سال گذشته در دست اقدام است، گفت: آخرین مرحله این فرآیند در کشور با حضور پروفسورلی به صورت میدانی آغاز شده است.
علی کیانی راد در نشست مسئولین محلی و غیردولتی که با حضور پروفسورلی قائم مقام گروه مشاوران علمی دبیرخانه جیاس فائو برگزار شد، افزود: در یک ماه آینده در نشست گروه مشاوران علمی جیاس گزارش مستندی از این بازدید ارائه و پیش بینی می‌شود با روندی که طی شده است "ثبت نظام انجیراستهبان" نهایی شود.
به گفته وی؛ پیش از این سه نظام میراثی کشاورزی مهم جهانی از ایران ثبت شده است که اولین "نظام کشاورزی مبتنی بر قنات در کاشان" و دومین و سومین نظام‌های ثبت شده "نظام تولید انگور و فرآورده‌های آن در دره جوزان ملایر" و " نظام زراعت سنتی زعفران مبتنی بر قنات شهرستان گناباد استان خراسان رضوی" هستند.
رئیس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه علاوه بر" نظام انجیر استهبان"، دو نظام باغ‌های سنتی گردوی تویسرکان و باغ‌های سنتی قزوین نیز در دست بررسی است، تصریح کرد: این موسسه به عنوان نقطه تماس ملی و واحد پشتیبان تحقیقاتی و تهیه پروپوزال‌ها عمل می‌کند و نظام‌های دیگری نیز در مرحله مطالعه و در دست بررسی دارد.
ایران رتبه چهارم ثبت نظام میراثی کشاورزی مهم جهانی دارد
کیانی راد؛ با بیان اینکه کشور ما، رتبه چهارم ثبت نظام میراثی کشاورزی مهم جهانی را دارد، گفت: تاکنون ۷۲ نظام در ۲۴ کشور ثبت جهانی شده است که چین با بیشترین تعداد در جایگاه اول، ژاپن جایگاه دوم و اسپانیا و مراکش با شش نظام به طور مشترک در جایگاه سوم قرار دارند.
این محقق بیان کرد: یک سری نظام‌های کشاورزی در دنیا وجود دارد که تولید کنندگان، ذی نفعان و ذی نقشان که به این سیستم کشاورزی وابسته هستند نسل به نسل آن را منتقل کردند و این نظام‌ها باید در دنیا شناسایی و معرفی شود و ما برای حفظ و انتقال آن‌ها به نسل‌های آینده عمل کنیم.
نظام میراثی کشاورزی مهم جهانی که مشابه نظام یونسکو است در سال ۲۰۰۵ میلادی به ابتکار یک مدیر ایرانی سازمان خوارو بار جهانی (فائو) پیشنهاد و تصویب شد.

اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار